25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Новак Ѓоковиќ стигна до својата прва титула во 2022 година откако српскиот тенисер славеше на Мастерс-турнирот во Рим, негов шести трофеј во италијанската метропола

НАЈЧИТАНО

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ стигна до својата прва титула во 2022 година откако српскиот тенисер славеше на Мастерс-турнирот во Рим, негов шести трофеј во италијанската метропола.

Првиот светски рекет стигна до трофејот без ниту еден загубен сет, откако и во денешното финале против Стефанос Циципас славеше со максимални 2-0. Особено импресивно делуваше првиот сет, но кој Ѓоковиќ го демолираше противникот со максимални 6-0. Грчкиот тенисер за момент се разбуди, направи брејк во вториот сет и поведе со 1-4. Тој имаше дури и брејк-можност за 1-5, но Ѓоковиќ најпрвин го спаси сопствениот сервис, а нешто подоцрна самиот направи брејк и израмни на 5-5.
Во тајбрејкот Циципас успеа да се врати од 2-5, стигна до 5-5, но Новак ги доби наредните два поени и се закити со трофејот.

Со оваа победа Ѓоковиќ стана и највозрасниот шампион во Рим, кревајќи го пехарот на возраст од 34 години, 11 месеци и 23 дена, десет дена постар од Рафаел Надал кога последен пат го крена пехарот во 2021 година

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО