More

  Кој е новиот шеф на НАТО?

  spot_img

  Холанѓанецот Марк Руте, кој најверојатно ќе стане нов генерален секретар на НАТО, е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и верен сојузник на Украина, кој ги усоврши своите политички вештини за време на неговиот 14-годишен мандат како премиер.

  Руте (57) е еден од најголемите поддржувачи на европската воена поддршка за Украина од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година и нагласува дека поразот на Москва е клучен за мирот во Европа.

  фото: EPA-EFE/YVES HERMAN

  Тоа беше поттикнато од соборувањето на авионот MH17 над Украина во 2014 година, за што Холандија ја обвинува Русија. Тогаш загинаа 298 лица, а 196 беа холандски државјани.

  НАТО мора да биде силен за да се спротивстави на Москва, а европските лидери не смеат да бидат наивни кога станува збор за Русија на Путин, посочува тој.

  – Тој нема да застане на Украина ако не го спречиме сега. Оваа војна е поголема од Украина. Се работи за зачувување на меѓународното владеење на правото – рече Руте во ОН во септември 2022 година, седум месеци по почетокот на руска инвазија на Украина.

  По соборувањето на авионот MH17, Руте стана еден од најистакнатите европски политичари, играјќи важна улога во европските дебати за имиграцијата, долговите и одговорот на пандемијата на Ковид-19.

  Под негово водство, Холандија ги зголеми трошоците за одбрана на повеќе од 2% од БДП што ги бара НАТО и донираше авиони Ф-16, артилерија, беспилотни летала и муниција на Киев.

  Речиси е сигурно дека во октомври тој ќе го замени Јенс Столтенберг на чело на НАТО, кој таа функција ја извршуваше речиси 10 години. Руте веќе обезбеди поддршка од 31 од 32-те земји-членки на Алијансата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img