More

  Најмалку 2 лица го загубија животот, а 10 се повредени во силна бура со пороен дожд, предизвикана од студен атмосферски фронт, што денеска ја зафати Москва

  spot_img

  Најмалку 2 лица го загубија животот, а 10 се повредени во силна бура со пороен дожд, предизвикана од студен атмосферски фронт, што денеска ја зафати Москва.

  Руското Министерство за цивилна одбрана, вонредни ситуации и ликвидација на последиците од природни катастрофи предупреди дека денеска до 22 часот во Москва се очекуваат поројни дождови и силен ветер, како и можност за торнадо во следните часови.

  Синоптичарите известија дека само за еден час, во руската престолнина наврнале 22 мм дожд, што е една третина од месечната норма. Во Москва беше објавено портокалово 10-то ниво на опасност поради лошите временски услови, бидејќи налетите на ветерот достигнаа и до 25 метри во секунда.

   

  Градските власти ги повикуваат жителите да се воздржат од излегување надвор, а сите возачи да внимаваат зад воланот.

   

  Поради лошото време во руската престолнина, парковите и фестивалските платформи се затворени, а службите за итни случаи на градот работат во засилен режим и брзо ги отстрануваат паднатите дрвја и ги демонтираат постројки оштетени од ветрот.

   

  Московските аеродроми „Шереметјево“, „Внуково“, „Домодедово“ и „Жуковски“ работат нормално и покрај поројниот дожд и лошото време. Не се пријавени доцнења или откажувања на летови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img