More

  Кина воведува итни мерки поради сушата и рекордниот топлотен бран

  spot_img

  Кина презема итни мерки за да донесе повеќе вода во сливот на реката Јангце погоден од суша, распоредувајќи помош, сеење облаци и развивајќи нови извори на снабдување бидејќи рекордниот топлотен бран ги оштетува посевите и влијае на добитокот.

  Министерството за водни ресурси во средата објави дека сушата во целиот слив на реката Јангце „негативно влијае на безбедноста на водата за пиење за руралните жители и добитокот, како и на растот на земјоделските култури.

  Тој ги повика регионите да направат точна проценка на ситуацијата во областите погодени од суша и да осмислат планови за одржување на снабдувањето со вода, вклучително и привремен трансфер на вода, развој на нови извори и проширување на цевководната мрежа.

  За да го зголеми снабдувањето низводно, најголемата кинеска хидроцентрала, Трите клисури, исто така ќе го зголеми испуштањето вода за 500 милиони кубни метри во следните 10 дена, се вели во вторникот.

  Дел од добитокот од подрачјата погодени од суша се привремено преместени во други региони, објави Министерството за финансии претходно оваа недела.

  Во средата, централната кинеска провинција Хубеи стана најновата што ја претстави големата програма за промена на временските услови, распоредувајќи авиони да испалуваат прачки од сребрен јодид во облаците за да предизвикаат дожд.

  Некои региони околу Јангце, исто така, започнаа програми за „сеење на облак“.

  Извор на програмата: China Daily преку REUTERS
  Топлотниот бран во Кина сега трае 64 дена, што го прави најдолг од почетокот на целосната евиденција во 1961 година, објавија во средата државните медиуми, цитирајќи податоци од Националниот центар за клима.

  Бројот на метеоролошки станици кои забележаа температура од најмалку 40 Целзиусови степени достигна 262, што е воедно и најголема бројка.

  Осум од нив забележале температура од 44 степени Целзиусови.

  Постојано високите температури ќе продолжат во басенот Сечуан и големи делови од централна Кина до 26 август, прогнозираат кинеските власти.

  „Посебен случај“ на висок притисок од суптропскиот западен Пацифик е веројатно причината за екстремната топлина, рече Каи Венџу, климатски истражувач во CSIRO, австралискиот Национален институт за научни истражувања.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img