More

  TAG

  климатски промени

  Се уриваат рекорди: Зошто летово беше толку жешко?

  Ова лето собори температурни рекорди ширум светот. Јули беше најтоплиот месец досега во светот, по најтоплиот јуни досега. На 6 јули просечната глобална температура достигна...

  Климатските промени влијаат на сезоната на алергии – се повеќе луѓе имаат симптоми

  Климатските промени ги направија сезонските алергии почести низ целиот свет.Сезоната на алергии секоја година станува подолга, па се повеќе луѓе имаат симптоми. Се очекува...

  Научниците се загрижени,климатските промени, воените конфликти, разните болести и пандемии може да биде опасна закана за опстанокот на нашиот вид

  Како климатските промени, воените конфликти, разните болести и пандемии да не се доволни, научниците открија уште еден феномен кој може да го загрози опстанокот...

  ЕУ се бори со најголемата суша во последните 500 години, објавена е листата на најранливи земји

  Експертите имаат лоша вест: недостигот на вода не влијае само на земјоделството, туку и на други области како што е енергетскиот сектор. И овогодинешната...

  Кина воведува итни мерки поради сушата и рекордниот топлотен бран

  Кина презема итни мерки за да донесе повеќе вода во сливот на реката Јангце погоден од суша, распоредувајќи помош, сеење облаци и развивајќи нови...

  Бајден ја потпиша досега најголемата американска инвестиција во борбата против климатските промени

  Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот потпиша пакет инвестиции за климата и здравството, со цел да обезбеди важна политичка победа за демократите на помалку...

  Производителите на Кулен се соочија со неочекуван проблем

  Климатските промени, благите зими и сувите топли лета им предизвикуваат се повеќе проблеми на производителите на кулен. На семејните фарми кои на традиционален начин...

  Летото 2021 година беше најтопло. Каква е состојбата на климата во Европа?

  Службата за климатски промени Коперник денеска го објавува својот годишен европски извештај за климатските промени, кој ја испитува климатската варијабилност во 2021 година во...

  Latest news