More

  Зеленски беше избран за „највлијателен“ во анкетата на магазинот „Тајм“

  - Advertisement -

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски е на врвот на овогодинешната анкета на магазинот Тајм, во која читателите гласаат за тоа кој според нив треба да се најде на листата на магазинот за највлијателни личности на годината, пишува Би-Би-Си.

  Имаше вкупно 3,3 милиони гласови, а пет отсто од гласачите го означија Зеленски како главна јавна личност во 2022 година, пишува Би-би-си.

  Тој претходно беше на насловната страница на списанието, а рече дека забележал дека многу луѓе ширум светот внимателно го набљудувале за време на конфликтот.

  „Тоа може да се случи. Ти си симбол. „Треба да го правите тоа што треба да го направи шефот на државата“, рече тогаш тој.

  На второ место е Илон Маск со 3,5 отсто од гласовите, а на трето британскиот премиер Борис Џонсон со 3,4 отсто.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img