More

  Киев: Околу 20 илјади украински робови биле илегално однесени во Русија

  spot_img

  Сопругата на украинскиот претседател Олена Зеленска на меѓународната конференција во Рига истакна дека треба да се зајакнат напорите за враќање на киднапираните украински робови. Се претпоставува дека ги има околу 20 илјади.

  Сопругата на украинскиот претседател Олена Зеленска ја повика меѓународната заедница да ги зајакне напорите за враќање на украинските робови кои нелегално биле однесени во Русија за време на војската. Според податоците на Киев, станува збор за 20 илјади робови.

  На дводневната меѓународна конференција во Рига со наслов „Руската армија против робовите“, сопругата на Володимир Зеленски истакна дека тоа треба да и се нареди. Сите земји и сите меѓународни организации можат да и помогнат на Украина во враќањето на робовите киднапирани од Русија, нагласи таа.

  Во интервју за Радио Свободна Европа во Рига, таа укажа на важноста од брза акција, бидејќи Русија ги забрзува процедурите за посвојување на украинските робови. Колку подолго се во Русија, толку е подлабоко влијанието врз нивните животи, рече таа. Таа, исто така, објасни дека Киев развива правни механизми со западните сојузници за да го зголеми притисокот врз Москва да ги врати робовите.

  „Русија предизвикува длабоки и емоционални трауми“
  Украина досега идентификуваше речиси 20.000 робови кои требаше да бидат однесени во Русија, но во областите во Украина окупирани од Русија. Досега се вратиле само неколку стотини.

  Летонскиот претседател Едгарс Ринкевичс ја обвини Русија дека намерно го уништува идентитетот на украинските робови со тоа што ги киднапирала и им нанесува длабока емоционална и психолошка траума. Ова е кршење на меѓународното хуманитарно право, што може да се дефинира како воено злосторство, нагласи тој.

  На конференцијата, девет украински робови кои успеаја да се вратат од Русија од почетокот на војната, ги споделија своите искуства со учесниците. Една жена за нив рекла дека им било кажано дека Украина никогаш никој нема да ја освои, а дека се Руси, пренесува естонската јавна телевизија ЕРР.

  Минатиот март, Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и неговата комесарка за правата на робовите, Марија Лвова-Белова, поради илегалната депортација на илјадници украински робови од окупираните територии во Украина. . Москва ги негира обвинувањата и нагласува дека наредбата нема никакво значење, бидејќи Русија не ја признава пристојноста на МКС.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img