More

  Ќе успее ли опозицијата да го издржи притисокот?

  spot_img

  Во Народното собрание на Бугарија, денеска ќе се гласа за доверба на Владата на премиерот Кирил Петков. Според последните информации, Петков може да смета на поддршката на 115 пратеници, а му недостасуваа шест гласа за да го задржи мнозинството.

  – Од совеста на шест луѓе зависи дали владата ќе добие поддршка. Да видиме што ќе се случи во гласањето, па има време да се реагира – изјави министерот за финансии Асен Василев од партијата Продолжуваме на премиерот Петков.

  Андреј Ѓуров, исто така од партијата на Петков, пред собранието изјави дека она што се случува денес е дека новата коалиција меѓу ДПА, ГЕРБ и Преродба мора да ги обезбеди гласовите.

  – Тие ја имаат топката. Она што го видовме во последните денови, нервозата со која зборуваат, сугерира дека не се сигурни дека ги имаат овие гласови – смета тој.

  Засега владејачката партија нема доволно гласови за да го одбие гласањето, но при гласањето во салата, како што јавува БГНЕС, може да дојде до промени. ГЕРБ, која е подносителот на барањето за гласање недоверба, има 67 пратеници. Против владата се и ДПС, ИТН и Преродба или вкупно 125 гласа.

  Гласањето ќе биде утре (22 јуни), но доколку расправата продолжи до доцна, гласањето би можело да се одложи за в четврток. За да биде изгласана недоверба, потребни се гласовите на 121 пратеник.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img