More

  TAG

  Петков

  Петков: Ако Северна Македонија се согласи со францускиот предлог, во Уставот на Северна Македонија ќе влезат Бугарите пред да почне преговарачкиот процес

  „Северномакедонските“ партии протестирале против францускиот предлог кој е голем успех за бугарската влада, смета бугарскиот премиер во заминување, Кирил Петков во радио-интервју за БНР, негде...

  Ако Скопје прифати, Брисел ќе гарантира

  „Северномакедонските“ партии протестирале против францускиот предлог кој е голем успех за бугарската влада, смета бугарскиот премиер во заминување, Кирил Петков во радио-интервју за БНР, негде...

  Ќе успее ли опозицијата да го издржи притисокот?

  Во Народното собрание на Бугарија, денеска ќе се гласа за доверба на Владата на премиерот Кирил Петков. Според последните информации, Петков може да смета...

  Бугарската политичка криза влегува во драматична завршница

  Владата на бугарскиот премиер Кирил Петков во моментов располага со поддршката на 109 пратеници, а за да го преживее евентуалното гласање на недоверба најавено...

  Можно ли е премиерот сам да го крене ветото?

  Бугарскиот премиер Кирил Петков ќе изврши политичко самоубиство, доколку самиот го крене ветото за Македонија. Ова за Плусинфо го истакна лидерот на ОМО Илинден...

  Петков: Нови избори во Бугарија би биле губење време

  Уште едни избори ќе бидат катастрофални и губење на историско време, изјави премиерот Кирил Петков, пренесоа бугарските медиуми. – Видовме дека има храбри и одговорни...

  Петков е подготвен за малцинска влада

  Бугарскиот премиер Кирил Петков категорично одби да се потчини на уцените на Слави Трифонов, лидер на коалициската партија „Има таков народ“. Половина час откако шоуменот...

  Односите со Северна Македонија ќе бидат главна тема на вонредниот совет на коалициските партнери во бугарската Влада

  Односите со Северна Македонија ќе бидат главна тема на вонредниот совет на коалициските партнери во бугарската Влада што треба да се одржи вечер во...

  Петков вели дека новите интерконектори за гас ќе го овозможат тоа

  Бугарскиот премиер Кирил Петков на отворањето на меѓународната министерска тркалезна маса во Софија, посветена на регионалната соработка за енергетска безбедност, диверзификација и зелена транзиција,...

  Секогаш сме се придржувале до коалицискиот договор

  Не сум потпишал документ од бугарска страна за Македонија, бидејќи секогаш сме се придржувале до коалицискиот договор и до постојната рамковна позиција, порача бугарскиот...

  Latest news