More

  Наследник на Нуњез: Бразилецот Давид Нерес во Бенфика

  spot_img

  По заминувањето на голгетерот Дарвин Нуњез во Ливерпул, Бенфика се засили со бразилското крило Давид Нерес (25), кој доаѓа од Шахтјор Доњецк.

  Тој потпиша петгодишен договор со Бенфика за плата од околу три милиони евра по сезона.

  Нерес се истакна додека играше за Ајакс и воодушеви во сезоната 2018/19. во кој холандскиот клуб стигна до полуфиналето на Лигата на шампионите. За пет сезони за Ајакс на 180 натпревари постигна 47 гола и 34 асистенции.

  Тој во јануари годинава се пресели во Шахтјор, но не одигра ниту еден натпревар за украинскиот клуб поради руската инвазија на Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img