More

  Кардиолози: Ова е најдоброто овошје за здраво срце

  spot_img

  Овошјето има различни нутритивни вредности и здравствени придобивки, а кардиолозите открија кои да изберат за да го зајакнат здравјето на срцето.

  Кардиологот Дипак Вивек рече дека сака јаболка бидејќи тие се добар извор на антиоксиданси, растителни влакна, витамин Ц и калиум – а исто така имаат низок гликемиски индекс, па помагаат да се намали ризикот од дијабетес тип 2.

  Тој додаде за да го исече јаболкото за салата или да го изеде целото како закуска.

  д-р. Сушант Каир, кардиолог вели дека ги избира бананите затоа што се богати со диетални влакна, витамин Ц, витамин Б6, калиум, магнезиум и антиоксиданси.

  Диететските влакна помагаат во варењето, витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем, а витаминот Б6 е важен за развојот на мозокот и нервите“, вели Каире.

  д-р. Проф.

  Влакната го намалуваат крвниот притисок и нивото на холестерол, двата главни показатели за ризик за срцеви заболувања, пишува New York Post.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img