More

  Расте интересот на странските туристи за Хрватска: Baby Lasagna ја зголеми побарувачката во Скандинавија

  spot_img

  На туристичките пазари на Скандинавија и Балтикот, Германија, Франција, Чешка и Словачка, како и Кина, побарувачката за Хрватска е поголема од лани, а може да се очекува и поголем туристички сообраќај од лани, изјавија директорите на За Хина истакнуваат претставништвата на Хрватскиот туристички одбор (ХТЗ).

  Во Скандинавија, а особено во Шведска, перцепцијата за Хрватска и побарувачката веќе се рефлектираат со успешниот настап на Бејби лазања на Евровизија, кој се одржа во таа земја, како и многу написи во шведските медиуми, меѓу кои имаше и пораки „да побрзаме да бараме сместување во Загреб и во Хрватска бидејќи ќе има голема побарувачка“, вели за Хина Ведран Сушиќ, директор на HTZ за Скандинавија и Балтикот.

  Тој раскажува дека заедно со амбасадата во Шведска ги засилиле промотивните активности на тој пазар поради настапот на натпреварот во Малме и смета дека ова, заедно со другите активности, како и поголем број летови годинава , ќе го зголеми туристичкиот сообраќај од тој пазар, како и од другите нордиски и балтички земји што ги опфаќа

  „На овие пазари, туристичката Хрватска расте од година во година и ние се движиме во вистинската насока, а бидејќи авиокомпаниите отвораат нови линии, тоа покажува и интерес за нас. Индивидуалните туристи се повеќе се вклучуваат, со значителни зголемувања од околу 20 проценти, но и во однос на организираните групи. Ова ја покажува и одредената претпазливост на нивните тур-оператори поради цените во Хрватска кои се повисоки, како и цените на летовите, кои покрај недостигот на капацитет донекаде ги попречуваат, но сепак работат многу.“ вели Сушиќ.

  Меѓу сите скандинавски земји, Шведска има најголем туристички промет кон Хрватска, а од балтичките земји каде за оваа сезона се најавуваат и нови сезонски авиолинии, поединечно тоа се уште мали бројки, но, како што додава, „кога ќе се купат , не е толку малку“, а како што им се зголемува стандардот, може да ги има повеќе.

  Најголеми конкуренти на Хрватска на скандинавскиот пазар се Шпанија, Грција и Турција, но имаат сличен раст како и во Хрватска, со тоа што во 2023 година имала поголем пораст и процент на посети од Грција, на што додава дека Хрватска не е сепак елитна дестинација за нив како Италија и Франција, но подеднакво не посетуваат туристи од средна и малку повисока класа.

  „За прв пат оваа година стотици млади луѓе од Стокхолм летово во јули ќе дојдат во Сплит, за нивната т.н. Стокхолмската недела, која ја поминуваат надвор од земјава, и авионските билети за Сплит веќе се купуваат во голем број, а тоа е моментално најголемиот тренд, летување во Хрватска, меѓу нивните млади туристи“, најавува Сушиќ.

  На растот во Германија делумно влијае и фудбалското ЕУРО
  Исто како и Евросонг во Шведска, Германија гледа одредено влијание на фудбалското ЕУРО врз туристичката побарувачка, што може да зависи и од рангирањето на Хрватска, но без разлика на тоа, за јуни и јули, според сегашните показатели, има пораст на побарувачката на германските туристи, вели директорот на HTZ во Германија Ромео Драгичио.

  Потсетува дека ЕУРО не го намали доаѓањето на Германците во Хрватска во претходните години, така што тоа не се очекува ниту сега, но нормално дека ќе дојдат Германци и во јуни, а вкупно повеќе од лани.

  „Добро сме консолидирани на тој пазар и може да очекуваме добар резултат и оваа година, кој е веќе видлив од почетокот на годинава, а во моментов Хрватска е меѓу првите четири странски земји за германски летни одмори. Долги години интензивно работиме на имиџот и промоцијата на туризмот, годинава има повеќе летови од лани, дури и до Берлин, што секако ќе влијае на повеќе пристигнувања од северот на Германија, покрај веќе традиционално добрите одговор од Баварија и другите нејзини покраини“, посочува тој. Драгичио.

  За важни ги смета и различните маркетиншки активности на ХТЗ на тој пазар за поддршка на спортот и другите атракции, а дел од нив е и отворањето на хрватскиот павилјон во најпознатиот германски забавен парк Еуропапарк, кој е важен и за Хрватска и за привлекување гости на други профили од досега.

  Голема побарувачка во Франција, поради Олимпијадата Парижаните сакаат да излезат надвор од градот и земјата
  „Многу поголема побарувачка за Хрватска од минатата година е забележлива во Франција и мислам дека можеме да очекуваме рекордни бројки оваа година, како што покажуваат првите четири месеци веќе и со повеќе од 30 отсто повеќе пристигнувања и ноќевања од минатата година“, вели директорката на претставништвото на ХТЗ во таа земја, Данијела Михалиќ Ѓурица.

  Тој вели дека Французите сè повеќе ја откриваат Хрватска, дека сè повеќе доаѓаат во претсезоната, главната и постсезоната и во сите видови транспорт, индивидуално и организирано, и млади и стари, како и семејства. , за што придонесуваат и повеќе летови во последниве години, што ќе има и годинава, но и тоа што патуваат неколку пати годишно бидејќи имаат многу годишни и слободни денови поврзани со празници.

  „Оваа година цела Франција е покриена со летови за Хрватска, а покрај Дубровник, кој традиционално го сакаат, се повеќе доаѓаат и во Сплит, регионите Истра и Кварнер, Загреб, Славо.не на друго место, а расте и нашата пазарна позиција на тој пазар, од што расте и потрошувачката на нивните туристи во Хрватска. Ги интересира природата и морето, но и континентот, уште повеќе културата и наследството, како и гастрономијата, а исто така сфатија дека сме релативно блиску до нив и сигурна дестинација и затоа се многу добри гости за проширување сезоната“, вели Михалиќ Ѓурица.

  На прашањето за Олимпијадата во Париз, тој смета дека тоа е и плус за нас, бидејќи и Париз има проблеми со сообраќајот, а веќе е познато дека многу парижани во јули поради ова ќе бараат одмор надвор од градот или државата. , а Хрватска е таму, вели тој, „дефинитивно на листата на најпопуларни дестинации“.

  Стабилна позиција во Чешка и Словачка

  „Хрватска оваа година има стабилна позиција на чешкиот и словачкиот туристички пазар, а по минатогодишниот благ пад поради закрепнувањето на конкуренцијата и рекордните резултати во годината пред (2022). Според најавите за главната сезона, нè очекува уште една многу добра година од Чешка, што го потврдуваат и досегашните резултати со пораст на пристигнувања и ноќевања за околу пет проценти во однос на истото време во 2023 година“, Миодраг, директорот на претставништвото на ХТЗ за тие две земји, вели за Хина Млачиќ.

  Тој, исто така, забележува дека чешките туристи се повеќе бараат, тие бараат квалитетни хотели со четири и пет ѕвезди, апартмани и викендички, како и активни одмори, па бараат и поквалитетни кампови, иако се поскапи, но со тоа, како и во наутички, каде лани беа на третото место, всушност влегуваат во т.н. премиум сегмент на гости.

  Словачка очекува добра, а можеби и рекордна посета оваа година, за што ќе придонесат новите летови, како и од Чешка, како и новиот воз од Братислава до Сплит, кој веќе е добро резервиран за цела сезона, а Млачиќ истакнува дека е важно и фактот што сега во Хрватска доаѓаат туристи од сите профили и речиси од сите делови на тие земји од Чешка и Словачка.

  Враќањето на Кинезите
  Директорката на HTZ во Кина, Франка Гулин, вели дека по годините на пандемијата може повторно да работи нормално на кинескиот пазар, кој сакаше да го прошета светот.

  „Цело време работевме и одржувавме работилници и други активности за одржување на видливоста и туристичката побарувачка за Хрватска, а тоа сега се вреднува во конкретни договори и се надеваме на повеќе посети на кинески туристи во Хрватска. Малку е веројатно дека брзо ќе стигнеме до 2019 година, кога Кинезите, како и туристите од Индонезија, Малезија и слични „потентни“ пазари дојдоа во рекордни бројки, но трендот е многу позитивен“, додава Гулин.

  Тој вели дека забележливо е дека туристите од Кина се враќаат во Европа, а исто така и во Хрватска, има се повеќе поединци кои бараат специјални понуди, остануваат подолго и трошат повеќе, но има и многу прашања за големи групи. најмногу за Дубровник, Загреб и Плитвичко Езера, но расте интересот и за други дестинации.

  „Хрватска нуди многу во однос на природното, културното и историското наследство, разновидна кујна и севкупна понуда, која секогаш најмногу ги привлекува Кинезите, а сакаат и да откриваат нови работи. Иако се пишува за пад на нивната економија, тие се во добра финансиска состојба и можат да си дозволат патување, а наше е да продолжиме да се позиционираме што подобро на тој пазар“, вели Гулин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img