More

  Кардиолог: Единственото нешто полошо од кафето е кафето со млеко

  spot_img

  Оние чиј ден не може да започне без кафе, треба точно да знаат како омилениот пијалок за будење влијае на нашето тело, особено кога се пие со млеко.

  „Кафето е, значи, само по себе отров што луѓето доброволно го внесуваат“, вели кардиологот д-р Петар Боровиќ, кој укажа на штетноста на омилениот пијалок.

  Губиме седум пати повеќе течност отколку што внесуваме
  Докторот Петар Боровиќ за порталот Nova.rs изјави дека кафето не е добро пред се затоа што предизвикува губење на толку потребната течност.

  „Грешката е што многу луѓе денот го започнуваат со кафе наместо со вода, бидејќи една шолја кафе исфрла седум пати повеќе течност од телото отколку што внесовме. А телото бара вода, па ткивата се сушат, почнуваат промени во крвните садови“.

  Оттука произлегува заклучокот дека кафето, особено на топло време, создава дополнителен проблем бидејќи ја губиме многу потребната течност, а во лето може да биде особено опасно доколку дехидрираме.

  „Не е доволно кога луѓето велат – пијам кафе со вода затоа што знам дека е диуретик. Тоа е како кога некому му гори куќата, а тој додава малку вода, но и малку бензин. Затоа кафето ни штети, не е корисно и затоа и во лето не треба да пиеме кафе. Како и алкохолот, кафето го забрзува мокрењето. А ние ништо не добиваме со тоа, само нанесуваме штета, а зошто да си нанесуваме непотребна штета“, нагласува д-р Боровиќ.

  Содржи 19 канцерогени
  Доктор Боровиќ предупредува и на штетните состојки во кафето.

  “Кафето, кое обично има зелена боја, се пече на високи температури додека не поцрни, на над 270 степени, дури и до 300 степени. Тогаш јаглеродните врски во кафето се распаѓаат и се создаваат 19 канцерогени”, предупредува др. Боровиќ.

  Исто така, нашиот соговорник предупредува дека кафето содржи кофеин, кој е невротоксин, односно пестицид.

  „Тој не е наш пријател. По шолја кафе, срцето го губи ритамот три часа. Меѓутоа, луѓето пијат кафе со изговор дека имаат низок крвен притисок. Но, кога се пие кафе, тоа делува на надбубрежната жлезда, го тера да го лачи хормонот на стрес, кој сите го имаме доволно, притисокот потоа навистина се зголемува за некое време и кафето потоа ги буди луѓето. Но тоа е исто како некој да ти удри шамар. Во исто време, шамарот трае кратко, а кафето останува во телото 72 часа, вели тој.

  Не треба да заборавиме дека кафето тогаш, иако го зголемува притисокот, како диуретик го поттикнува мокрењето, па тој притисок секако повторно ќе опадне.

  „Затоа е подобро денот да го започнете со вода за низок притисок и поинаку. Водата регулира се во телото и затоа најдобро е да се напиете две чаши наутро, на температура од 16 до 18 степени“.

  Единственото нешто полошо од кафето е кафето со млеко
  Медиумите ја пренесуваат и изјавата на д-р Боровиќ дека единственото нешто полошо од кафето е кафето со млеко.

  „Додавањето млеко во кафето е голема грешка. Казеинот, протеин од млекото и кофеинот создаваат соединение кое телото не може да го разложи. Затоа оние кои пијат кафе со млеко почесто имаат дигестивни проблеми, надуеност…“

  Значи, што да пиеме наутро за да се разбудиме ако се откажеме од кафето?

  „Исто толку брзо и ефикасно како силното кафе, но без сите овие негативни последици, ќе ве разбуди свежо исцеден сок од овошје богато со витамин Ц, односно исцеден лимон, портокал, киви, јагода, малина, рибизла… не е лошо да се испие чаша лимонада со мед“, а добар избор е и шолја топло чоколадо“, советува д-р Боровиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img