More

  Како вежбањето, исхраната и спиењето влијаат на сексот

  spot_img

  Секојдневното вежбање во теретана и како тоа може да влијае на вашиот сексуален живот, велат научниците од Универзитетот во Северна Каролина.

  Во истражувањето учествувале околу 1.000 испитаници кои одговарале на прашања за нивните сексуални навики, либидото и сексуалниот однос, пишува Вијести од Подгорица.

  Откриено е дека луѓето кои секојдневно вежбаат во теретана помалку размислуваат за секс и затоа помалку сакаат секс, во споредба со оние кои не тренираат.

  Намалувањето на интензитетот на тренингот или постепеното префрлање на друг вид вежбање може да го зголеми либидото.
  Еден од начините за ефикасно зголемување на нивото на тестостерон е да спиете осум часа непрекинато. Истата студија покажа дека луѓето кои спијат пет часа навечер може да доживеат намалување на нивото на тестостерон до 15 проценти.

  Тестостеронот најефективно се зголемува со резервирање на интервал од денот за целосна релаксација. На овој начин се регулира „хормонот на стрес“ што го лачат надбубрежните жлезди.

  Има и храна која поради својот хемиски состав делува како афродизијак. Ова вклучува риба, моркови, темно чоколадо…

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img