More

  Експертите предупредуваат дека косата може да почне да опаѓа поради недоволно туширање

  spot_img

  Прашањето колку често треба да ја миеме косата се чини дека е тема на дебата честопати.

  Постои група која вели дека честото миење е важно, особено после теретана, ако сакате да ги избегнете мрсните, млитави кадрици.

  Други тврдат дека е императив да ја миете косата што е можно помалку за да ја одржите што е можно поздрава.

  Концептот на „тренинг за коса“ се појави на TikTok, при што видеата за овој тренд собраа повеќе од 160 милиони прегледи на апликацијата.

  „Тренинг за коса“ е токму како што звучи – вклучува тренирање на вашите прамени да останат без миење што е можно подолго, со цел да ги одржувате здрави, бујни и долги.

  Некои креатори не ја мијат косата со недели.

  TikToker Tink – која се вика @cherries_87 на апликацијата – често поминува повеќе од 30 дена без да ја измие косата. Таа неодамна објави видео за миење на косата само по десетти пат оваа година.

  Но, трихологот Кејт Холден изјави за Sun Health дека предолгото без чистење можеби не е секогаш корисно.

  „Миењето на косата со шампон е клучно за одржување на косата и скалпот чисти“, објасни таа.

  „Отстранува маснотии, првут, нечистотија, загадување, штетни микроорганизми и остатоци од производи за нега на коса кои можат да предизвикаат иритација на скалпот и досадна, заврзана коса и налик на слама“.

  Но, таа додаде дека мокрењето на косата понекогаш всушност може да ги оштети прамените.

  „Кога нашата коса ќе дојде во контакт со вода, кутикулата отекува, а протеините во косата создаваат послаби врски“, вели Холден. „Тоа ја прави нашата коса кршлива и склона кон кршење.

  „Користењето на погрешен шампон за вашиот тип коса, исто така, може да ви ја соголи косата или да ја преоптовари, што може да доведе до оштетување со текот на времето.

  За трихолог, миењето на косата е секогаш рамнотежа.

  „Не е корисно да поминете што е можно подолго без да ја измиете косата, но исто така не сакате да ја миете косата премногу“, додаде таа.

  Дали е вистински „тренинг за коса“?
  Според Холден, „тренингот за коса е мит“.

  „Не можете да го тренирате скалпот да не произведува масло, па дури и кога би можеле, нечистотијата сепак би се насобрала.

  Наместо да се расправате за тоа колку често треба да ја миете косата, Холден предложи да посветите повеќе внимание на вашите производи.

  „Вистина е дека ако секојдневно се шампонирате со силни шампони, вашиот скалп може да создаде повеќе себум за да се обиде да го надомести“, рече таа, додавајќи дека во тој случај треба да ја намалите зачестеноста на миењето со шампон или да користите понежен шампон.

  Трихологот предложи да гледате на хигиената на косата како што би гледале на остатокот од вашето тело.

  „Иако може да ви заштеди време за поретко шампонирање, ако не го прескокнете миењето на лицето 30 дена, зошто би го прескокнувале миењето на косата толку долго?

  Дали не миењето на косата може да биде штетно?
  „Долгото немиење на косата секако може да биде штетно за здравјето на скалпот и косата“, вели Холден.

  Една од последиците од неколку недели без миење може да биде себореичниот дерматитис, тешка форма на првут што предизвикува чешање, црвенило на скалпот и жолти, мрсни лушпи.

  „Прутот и себороичниот дерматитис главно се предизвикани од габи кои живеат на скалпот, се хранат со масла и произведуваат киселина наречена олеинска киселина“, објасни таа.

  „Околу 50 проценти од возрасните се чувствителни на олеинска киселина, па кога габите ја произведуваат оваа киселина, вашиот скалп реагира така што станува иритиран, чеша и произведува повеќе клетки на кожата за да се обиде да се заштити“.

  Холден предупреди дека реткото миење на косата со шампон може да значи дека оваа габа има повеќе масло за хранење, зголемувајќи го ризикот вашиот скалп да стане иритиран и ронлив.

  Таа додаде: „Себороичниот дерматитис и воспалението на скалпот може да предизвикаат вид на губење на косата наречено телоген ефлувиум, што предизвикува зголемено опаѓање на косата низ скалпот“.

  Колку често треба да ја миете косата?
  Колку често ќе шампонирате ќе зависи од типот на вашата коса, според Холден.

  „На сите им препорачувам да ја мијат косата со шампон барем еднаш неделно за да го одржат најдоброто здравје на косата и скалпот“, советува Холден.

  Ако вашата коса е густа, груба или виткана, само еднаш неделно може да биде доволно.

  „Ако имате права или ретка коса, миењето два до три пати неделно е добар баланс“, продолжи Кејт.

  Но, ако сте склони кон првут, имате проблем со скалпот или екстремно мрсен скалп, „се препорачува миење на косата секојдневно или секој втор ден“, вели тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img