More

  Како името Биркин стана заштитен знак на луксузните чанти

  spot_img

  Џејн Биркин, пејачката и актерка која ја инспирираше чантата на Hermès Birkin, почина на 76-годишна возраст.

  Во времето на нејзината најголема слава, во 1970-тите, таа беше светска модна икона, па луксузниот бренд Хермес ја именуваше својата најпозната чанта по неа – Хермес Биркин.

  Како настана чантата?
  Идејата за чантата потекнува од Жан-Луј Думас, тогашен шеф на Хермес. Во авион во 1981 година ја запознал славната Џејн која се пожалила на структурата и обликот на нејзината чанта. Таа му рекла дека и треба практична торба со многу простор. Три години потоа беше создадена првата чанта Birkin, која ги воодушеви луѓето ширум светот и стана статусен симбол. Денес тоа е најскапата чанта во светот.

  Џејн не собра чанти Биркин во нејзината гардероба
  Биркин првично прифати бесплатна чанта од Хермес во замена за користење на нејзиното име. Последниве години добивала годишен хонорар за користење на нејзиното име, кој го давала во добротворни цели.

  За разлика од супербогатите луѓе кои имаат десетици вакви чанти, Џејн не сакала да собира Birkin чанти во нејзината гардероба. Иако нејзината приказна и презиме го инспирирале создавањето на оваа чанта, се шпекулира дека актерката носела само еден модел од чантата додека не ја истрошила, а до 72-та година имала само пет чанти Биркин.

  Така, носела една чанта, а кога ќе ја истрошела по долгогодишно користење, ја донирала на аукција во хуманитарни цели. Таа дури веруваше дека чантата станува поубава со годините. Според нејзиното мислење, поентата на таа чанта била да не се собира прашина на полицата и да се допира само со ракавици за да не се оштети или извалка.

  Ги украси нејзините чанти: „Не сакам да изгледаат исто како другите“
  „Нема забава во чантата ако не ја клоцаат, па изгледа како мачката да седела на неа, и обично е така“, вели таа во едно интервју. Своите Birkin чанти ги украсила со налепници.

  „Секогаш ставам налепници и мониста. Не сакам да изгледаат како на сите други“, рекла таа еднаш.

  Сепак, Џејн не секогаш се согласувала со брендот. Пред осум години, таа побара да го отстранат нејзиното име од чантата Hermès Croc Birkin, откако ПЕТА пријавила суровост кон животните во процесот на производство. Неколку месеци подоцна, Биркин стави крај на тоа барање откако Хермес го нарече инцидентот „изолирана неправилност“ во извештајот на ПЕТА.

  Зошто тие се најпосакувани? Затоа што тешко се наоѓаат
  Чантите се изработени рачно и посебно внимание се посветува на секој детал. Хермес никогаш не откри колку Birkin чанти се продаваат годишно, ниту колкав профит остваруваат од нив. Сепак, пазарот не е преплавен со Birkin чанти, па големата количина на мистерија и недостапност кај луѓето (кои можат да си ја дозволат) ја буди желбата за таа чанта.

  Не може да се купи во продавница. Тие не ги изложуваат во нивните бутици. Имено, клиентите мора да имаат историја на пазарење во Хермес или да воспостават добар однос со продажен претставник за дури и да се најдат на листата на чекање. Бидејќи е тешко да се добие, тој е многу баран и се создаваат бескрајни листи на чекање.

  Како да се дојде до неа?
  Значи – невозможно е да влезете во продавница и да кажете: „Еј, ја сакам таа чанта“. Општо земено, влегувањето во продавница на Хермес и барањето чанта Биркин се смета за дрско и безобразно. Првиот чекор е да го посетите бутикот и да се дружите со претставникот за продажба, но никогаш да не го спомнувате Birkin. Треба редовно да го посетувате бутикот и да покажувате интерес за разни производи на Хермес, како што се чевли, чанти кои не се Биркин, други додатоци…

  Треба да покажете дека сте љубител на брендот, а не само еден од неговите артикли, а штом ќе се докажете дека сте лојален клиент и ќе потрошите илјадници долари на артикли на Hermès кои можеби не ви требаат, можете да аплицирате за листа на резервации. Клиентите поминуваат месеци, а понекогаш и години, купувајќи различни работи само со надеж дека конечно ќе им биде понудена чанта Birkin.

  Цената? Вртоглавица
  Цената на оваа чанта варира не само поради големината, туку и поради видот на кожата од која е направена, земјата во која се продава, па дури и поради бојата и моделот. Кога првпат излезе, чинеше околу 2.000 долари, но денес неговата просечна цена е помеѓу 10.000 и 40.000 евра.

  Пред неколку години во аукциската куќа Кристи во Хонг Конг беше продадена чанта Биркин за неверојатни 380.000 долари. Торба од розово злато и дијамант Birkin, дизајнирана од Пјер Харди во 2012 година, достигна неверојатни два милиони долари.

  На сајтот Baghunter, онлајн продавница за купување и продавање чанти, пред неколку години открија дека чантата Hermès Birkin е побезбедна инвестиција од инвестирањето во злато или акции.

  Покрај бројните холивудски ѕвезди кои не го пуштаат од рака, го популаризираше и Саманта Џонс, лик од серијата „Сексот и градот“, која во една епизода се обиде со се за да ја протне познатата чанта на линија. – и не успеа, пренесува Индекс.

  Чантата се појави и во една епизода на Will & Grace кога Грејс добива чанта Birkin од поранешната девојка на нејзиниот сопруг која работи за Vogue. Чантата можеше да се види и во филмот Blue Jasmine и во серијата Gilmore Girls и How I Met Your Mother. Се споменува и во бројни песни на Карди Би, Зак Фокс, Џеј Зи…

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img