More

  Украински дизајнери на модната недела во Лондон

  - Advertisement -

  Тројца украински модни дизајнери се појавија вчера на модната недела во Лондон.

  „Околностите се толку невообичаени… Само сакам да избегам од реалноста… Само сакам да донесам радост и нешто убаво“, изјави дизајнерката Ксенија Шнајдер за Ројтерс.

  Од руската инвазија на Украина пред речиси една година, Шнајдер рече дека водењето на брендот, што го води со нејзиниот сопруг Антон, е предизвик.

  „Кога ја работевме оваа колекција… постојано имаше прекини на струја, па моравме да купиме голем генератор и да го контролираме времето на користење на струјата. Така што беше навистина интензивно“.

  Модната куќа KSENIASCHNAIDER комбинираше фармерки и фустани со бели топови, а колекцијата вклучува и комбинации со весели бои.

  На Модната недела се претстави и модниот бренд ПАСКАЛ, со асортиман кој вклучува фустани во сина, бела и црна боја со исечени форми на пеперутки.

  „Ја претставувавме нашата земја во Лондон и беше извонредно и моќно“, изјави дизајнерката Џули Паскал по ревијата.

  Брендот FROLOV, кој го носеа пејачките како Дуа Липа и Гвен Стефани, беше претставен и во Лондон.

  Дизајнерот Иван Фролов изјави дека инспирацијата за оваа колекција ја нашол во украинските песни. Колекцијата се состои од корсет фустани во бои како розова, црвена и црна, со исечени форми на срце, како и рачно плетени џемпери.

  „Сакам само да кажам колку ја цениме Лондонската модна недела и Британскиот моден совет“, рече тој, додавајќи дека поддршката е клучна за продолжување на нивниот бизнис во Украина.

  На крајот на ревијата, дизајнерите се појавија заедно со украинско знаме со логото на UNITED24, платформа за собирање средства создадена од претседателот Володимир Зеленски.

  Овие три украински модни брендови ќе се претстават во Берлин и Копенхаген.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img