More

  Јадете ги овие намирници и ќе имате добар сон!

  spot_img

  Веројатно веќе знаете дека она што го јадете пред спиење влијае на вашиот сон, но дали сте знаеле дека она што го јадете во текот на денот може да влијае и на вашиот сон во текот на ноќта?

  Всушност, растечките докази покажуваат дека општите навики на исхрана може да влијаат на квалитетот на сонот.

  Во САД, голем процент од населението страда од лош квалитет на спиење и нарушувања на спиењето, како што се несоница и опструктивна ноќна апнеја, состојба во која горните дишни патишта се блокираат и дишењето престанува за време на спиењето.

  Во исто време, повеќето Американци консумираат премногу масна и преработена храна, премалку влакна и премалку овошје и зеленчук, пишува Science Alert.

  Иако е тешко да се одреди дали овие два тренда се поврзани, се повеќе истражувања укажуваат на поврзаноста помеѓу спиењето и исхраната.

  Како се поврзани исхраната и квалитетот на спиењето?
  Посебна студија следеше повеќе од 1.000 млади возрасни луѓе кои учествуваа во онлајн студија насочена кон зголемување на нивниот дневен внес на овошје и зеленчук.

  Откриено е дека оние кои го зголемиле внесот на овошје и зеленчук во период од три месеци пријавиле подобар квалитет на сон и намалени симптоми на несоница.

  Ова ја вклучува медитеранската исхрана; диета богата со растителна храна, маслиново масло и морски плодови, а сиромашна со црвено месо и додаден шеќер, како и антиинфламаторна диета.

  Една од главните причини зошто овие намирници можат да влијаат на сонот е преку обезбедување на мелатонин, важен модулатор на циклусот сон-будење на мозокот.

  Која храна да се избегнува?
  Целта кон поголем внес на храна што го поттикнува спиењето не е нужно доволно за да се подобри квалитетот на сонот.

  Исто така, важно е да избегнувате одредени намирници кои можат негативно да влијаат на сонот. Еве некои од главните виновници:

  1. Заситени масти

  2. Рафинирани јаглехидрати

  3. Алкохол

  4. Кофеин

  Интересно е и тоа што токсичните материи во храната или пакувањето на храната, како што се пестицидите, живата и фталатите, хемикалии кои се користат во производството на пластика, можат да влијаат на сонот.

  Бидејќи токсични материи може да се најдат и во здравата и во нездравата храна, ова истражување сугерира дека некои намирници може да содржат комбинација на компоненти кои се корисни и штетни за спиењето.

  Заклучок
  Не постои волшебна храна или пијалок што ќе го подобри вашиот сон. Подобро е да се фокусирате на општите модели на здрава исхрана во текот на денот, со поголем дел од калориите консумирани порано во текот на денот.

  А, покрај избегнувањето на кофеин, алкохол и големи оброци два до три часа пред спиење, последните часови од денот треба да бидат обележани и со други добри практики за хигиена на спиењето.

  Ова вклучува исклучување од технологијата, намалување на изложеноста на светлина и создавање удобна и релаксирачка средина за спиење. Понатаму, важно е да се обезбеди доволно време за спиење и да се одржува постојано време за спиење и будење.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img