More

  Црвениот метеоаларм е запален поради нагла промена на времето, погледнете каде ќе паѓа целиот снег

  spot_img

  Ви ја пренесуваме најновата временска прогноза на нашиот метеоролог Ти Блажевиќ.

  Длабок циклон западно од нашиот регион се повеќе влијае на времето во Хрватска. Во јужната струја до нашиот регион допира топол воздух од западниот Медитеран, температурите се посоодветни во пролет отколку во зима. Но зимата се враќа, и тоа како.

  Вториот дел од четврток носи промена на протокот што ќе резултира со наплив на постуден воздух од северот на Европа. Во текот на ноќта и утре претпладне, со опаѓање на температурите, врнежите од дожд ќе преминат во лапавица, а снег низ внатрешноста.

  На планините веројатно е и формирање на подебела снежна покривка, веројатно и до 30 сантиметри.

  Во сила е метеоалармот
  Снег е видлив и во внатрешноста на Истра и Далмација.

  За впечатокот на зимата ќе придонесе ураганска бура, со најсилни удари и над 150 километри на час. Затоа, највисокото, црвено ниво на предупредување е на сила преку системот Метеоаларм на Државниот хидрометеоролошки завод. Не го започнувајте патувањето, доколку не е потребно!

  Ветровито ќе биде и во сабота, но постабилно.

  Само недела носи слабеење на ветерот, но и значително пониски температури особено во утринските часови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img