More

  Израелците убиле седум хуманитарци, добротворната организација WCK повикува на независна истрага

  spot_img

  Добротворната организација World Central Kitchen (WCK) соопшти дека повикува на „независна истрага за нападите на израелските одбранбени сили (IDF) во кои загинаа седум членови“ на нивниот тим во Газа во понеделникот.

  Британските жртви Џон Чепмен (57), Џејмс „Џим“ Хендерсон (33) и Џејмс Кирби (47) беа меѓу седумте убиени во нападот.

  Главниот извршен директор на WCK Ерин Гор и извршниот копретседател на организацијата Хавиер Гарсија во заедничката изјава рекоа дека „1. Април 2024 година (IDF) уби седум хуманитарни работници вработени во World Central Kitchen (WCK), меѓународно призната хуманитарна организација“.

  Во соопштението понатаму се наведува: „Убиените хуманитарни работници беа државјани на Австралија, Канада/САД (двојни државјани), Газа, Полска и Обединетото Кралство. Израел ги призна убиствата, но ги нарече „трагичен настан во кој нашите сили намерно не повредија цивили“ и нешто што „се случува во војна“.

  Водачите на WCK потоа нагласуваат: „Ова беше воен напад кој вклучуваше повеќекратни напади и насочени кон три возила на WCK. Сите три возила превезувале цивили; тие беа означени како возила на WCK; нивното движење беше целосно координирано со израелските власти, кои беа свесни за нивната маршрута, рутата и хуманитарната мисија“.

  Во соопштението се бара од владите на Австралија, Канада, Соединетите Американски Држави, Полска и Обединетото Кралство да им се придружат во истрагата од трета страна за нападите и да утврдат „дали тие биле извршени намерно или на друг начин го прекршиле меѓународното право“.

  Добротворната организација соопшти дека побарала од израелската влада веднаш да ги задржи сите документи, комуникации, видео и аудио снимки релевантни за нападите.

  „Независна истрага е единствениот начин да се утврди вистината за она што се случи, да се обезбеди транспарентност и одговорност за одговорните и да се спречат идни напади врз хуманитарните работници“, се додава во соопштението.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно го призна „ненамерниот“ напад на израелската војска врз персоналните возила на WCK, нарекувајќи го инцидентот „трагичен“, но не се извини.

  „Тоа се случува во војна, ќе го провериме до крај, ние сме во контакт со владите и ќе направиме се за да не се повтори никогаш“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img