More

  Се огласи Рубиалес: Сексуален напад? Не, туку бакнеж меѓу двајца пријатели

  spot_img

  Поранешниот претседател на Шпанската фудбалска федерација, Луис Рубиалес изјави дека никогаш не вршел притисок врз играчката Џени Хермосо во аферата „принуден бакнеж“ и истакна дека не може да разбере оти тоа може да се квалификува како сексуален напад.

  „Никој нема да може да докаже дека која било членка на Алијансата извршила чин на принуда (на Џени Хермосо)“, рече Рубиалес во интервјуто емитувано во средата на каналот Ла Секста.

  Шпанското обвинителство неодамна побара две и пол години затвор за Рубиалес, што го отвори патот за можно судење.

  Обвинителството бараше една година за сексуален напад, за бакнување на Џени Хермосо во уста по победата на Шпанија во финалето на Светското првенство во август минатата година, како и една и пол година затвор за принуда, кривично дело притисок врз играчка да каже дека се согласила. за бакнеж.

  За истото кривично дело принуда во овој случај се гонат уште три лица од Шпанскиот фудбалски сојуз.

  „Не можам да разберам како ова може да се квалификува како сексуален напад. „Бакнежот се случи по победата на Светското првенство меѓу двајца пријатели, тоа го кажа и г-ѓа Хермосо, која делеше однос на доверба и пријателство“, рече Рубиалес.

  Уверувајќи дека ја прашал Џени Хермосо дали може да ја бакне пред тоа, Рубиалес исто така изјавил дека нема сексуален контекст.

  Рубиалес изјави дека играчот првично не му придавал значење на бакнежот, туку дека под притисок се предомислила.

  Совеста ми е чиста, работите добија преголеми размери“, заклучи тој.

  Со неодамнешната реформа на шпанскиот кривичен законик, бакнежот без согласност може да се смета за сексуален напад, криминална категорија која ги вклучува сите видови сексуално насилство, вклучително и силување.

  Бакнежот предизвика бран на бес во Шпанија и ширум светот, принудувајќи го Рубиалес да поднесе оставка следниот месец.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img