More

  Изгоре магацин за нафта во Русија по напад со дрон

  spot_img

  По нападот на украинскиот дрон, избувна пожар во складиште за нафта во руската област Бријанск. Немаше жртви.

  По напад на украинско беспилотно летало избувна пожар во складиште за нафта во областа Брјанск во Русија, која граничи со Украина, соопшти гувернерот на регионот Александар Богомаз. Како што рече, воздушната одбрана го пресретнала дронот, но во меѓувреме испукала муниција која погодила магацин во регионот на Клинци, пренесоа странските агенции.

  Според Богомаз, нема жртви, па во магацинот избувнал пожар, за што таму биле испратени 13 противпожарни возила. Како што рече, Украина наводно подоцна го нападнала регионот со уште два дрона, кои исто така биле уништени од воздушната одбрана, пренесува руската новинска агенција Тас.

  Спречен е обид на режимот во Киев да изврши терористички напад со беспилотни летала“, објави гувернерот.

  Нападите со украински беспилотни летала се чести во регионите во близина на руската граница
  Според локалниот железнички оператор, противпожарен воз, опремен за гаснење големи пожари, пристигнал и во Клинце, кое се наоѓа на приближно 70 километри од украинската граница. Пожарот нема да го зафати железничкиот сообраќај во Клинци“, уверуваат тие на мрежата Телеграм.

  Во Киев се уште не одговориле на наводите на руските региони. Од регионите Брјанск, Курск и Белгород, кои се граничат со Украина, често пријавуваат напади со украински беспилотни летала.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img