More

  Момчето јадело чорба на училиште и почнало да повраќа. Случајот го соопшти сплитската болница

  spot_img

  Здравствените проблеми на деветгодишниот ученик од основното училиште Камешница во Оток во Далматинска Загора, кој пред два дена беше хоспитализиран во КБЦ во Сплит, се предизвикани од консумирање храна, известија во петокот од болницата.

  Здравствените проблеми на момчето се појавиле по ручекот на 16 јануари. Неговиот татко изјавил дека на децата им служеле чорба на училиште, а син му почнал да повраќа неколку часа по оброкот.

  Вториот ден состојбата му се влоши, грчеше од големи болки, ни рекоа дека е дехидриран, па со инфузија го однесовме во болницата во Сплит, каде почна да повраќа крв“, изјави таткото за медиумите.

  Портпаролката на КБЦ Кристина Битанга денеска потврди дека деветгодишна пациентка била примена поради здравствени проблеми откако јадела храна, а била хоспитализирана на Клиниката за детски болести.

  Директорот на училиштето во Оток, Мирослав Јукиќ за Хина изјави дека се уште нема официјални информации за анализата на земената храна.

  Тој додаде дека по ручекот на 16 јануари, неколку студенти се пожалиле на стомачни проблеми и варење.

  Оброците за студентите подготви Студентскиот центар во Сплит, а неговиот директор Иван Жижиќ денеска, како што беше речено, е на службен пат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img