More

  Избегнувајте ги овие три намирници и намалете го ризикот од срцеви заболувања

  spot_img

  Срцевите заболувања се водечка причина за смртност во САД и многу други земји во светот. Статистиката е запрепастувачка, и ако некогаш сте се почувствувале преоптоварени додека истражувате што можете да направите за да го подобрите здравјето на срцето, не сте сами. добри вести? Не мора да вежбате три часа дневно и да јадете само риба и растителна храна за да го одржите вашето срце здраво. Неколку едноставни прилагодувања на исхраната можат многу да помогнат.

  Една од најлесните работи што можете да ги направите е да исклучите (или сериозно да ја ограничите) одредена храна која е особено тешка за вашето срце. Овде, кардиолозите и нутриционист разговараат за три намирници што треба да ги исклучите од вашата исхрана што е можно поскоро и што да јадете наместо тоа.

  Црвено месо и месни производи
  Експертите се согласуваат: ако сакате добро да се грижите за вашето срце, треба да ја зачувате сланината за посебни прилики или целосно да ја исфрлите од вашата исхрана.

  „Начинот на кој се прави сланината може да доведе до негативни ефекти врз здравјето на срцето“, вели Мишел Рутенштајн, диететичар-нутриционист за превентивна кардиологија.

  „Процесот на лекување сланина со натриум нитрит и неговата висока содржина на натриум може да го зголеми крвниот притисок, додека соединенијата формирани за време на готвењето, како што се полицикличните ароматични јаглеводороди и хетероцикличните амини (HCAs), придонесуваат за воспаление и оштетување на крвните садови, заедно зголемувајќи го ризикот. од срцеви заболувања“, додава експертот.

  Иако сланината е најголемиот виновник, д-р Саман Сетарех-Шенас, кардиолог во Cedars-Sinai, рече дека секој што јаде имајќи го предвид здравјето на срцето треба да биде внимателен со преработеното месо воопшто, како и со црвеното месо.

  „Луѓето кои јадат храна богата со црвено месо, особено оние со високо преработено месо, се поврзани со поголема инциденца и смртност од кардиоваскуларни болести и дебелина“, рече Сетарех-Шенас. „Состојките што се користат за правење на оваа храна вклучуваат натриум и нитрити. „Сланината е особено богата со сол, заситени масти, холестерол, хем железо, полициклични ароматични јаглеводороди и хетероциклични амини“.

  бел леб
  „Белиот леб, со својот висок гликемиски индекс и недостаток на хранливи материи и влакна во споредба со интегралните житарки, може да доведе до брзи скокови на шеќерот во крвта, отпорност на инсулин и зголемување на телесната тежина, а сето тоа го зголемува ризикот од срцеви заболувања и слични компликации. рече Рутенштајн.

  д-р. Даниел Лугер, превентивен кардиолог во медицинскиот центар на Универзитетот Раш во Чикаго, го повтори истото.

  „Сите рафинирани јаглехидрати го зголемуваат циркулирачкото ниво на гликоза и триглицериди“, рече тој. „Белиот леб е лишен од сите здрави влакна и хранливи материи. Она што останува е чист шеќер“.

  „Кога ќе ја погледнете листата на состојки, она што сакате да го видите е дека првата состојка е наведена како интегрална пченица (цела пченица, цело зрно, итн.)“, рече Лугер. „Идеално, кога ќе погледнете список на состојки, сакате да видите само неколку состојки и да можете да идентификувате кои состојки се тие.

  помфрит
  Посебно поразителна вест е дека помфритот не ви прави услуга.

  „Кога храната се пржи, нејзината нутритивна содржина се менува – храната губи вода и зема маснотии“, објасни Сетарех-Шенас. „Особено во случај на помфрит, маслото често се користи повторно, што доведува до губење на незаситени масти и зголемување на транс мастите. Помфритот е исто така прелиен со многу сол, а високиот внес на натриум е поврзан со висок крвен притисок и зголемување на срцевите заболувања“.

  Редовното консумирање на пржена храна воопшто, додаде тој, е поврзано со зголемување на коронарните болести, висок крвен притисок и дебелина.

  Што треба да јадете?
  Знаете што не треба да јадете. Но, која храна може да го подобри здравјето на срцето?

  Силно препорачувам зголемена потрошувачка на мешунки како што се леќата, наутот и гравот“, изјави Лугер. „Мешунките се богати со здрави влакна и помагаат за подобрување на ситоста, ја регулираат функцијата на цревата и ги хранат здравите цревни бактерии. Исто така, мешунките лесно може да се направат на големо и се одлични за оброци во текот на неделата“.

  Ако можете да внесете ленено семе и бадеми во вашата исхрана, Рутенштајн препорача да го сторите тоа.

  „Оваа храна содржи лигнани кои имаат антиоксидантни и антиинфламаторни својства кои го поддржуваат здравјето на срцето со намалување на оксидативниот стрес и воспалението“, рече таа. „Овие соединенија, заедно со други хранливи материи како што се витаминот Е, алфа-линоленска киселина и магнезиум, придонесуваат за подобрување на нивото на холестерол, регулација на крвниот притисок и здравјето на крвните садови, заедно нудејќи кардиопротективни придобивки.

  Кога станува збор за житарки, изборот на вистинските е клучен, според Рутенштајн.

  „Киноата и интегралниот леб се здрави избори за срцето поради нивниот богат профил на хранливи материи, вклучувајќи влакна, фосфор, цинк, растителни протеини и антиоксиданси, кои заедно го намалуваат ЛДЛ холестеролот и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања“, рече таа. Нивната висока содржина на влакна го регулира нивото на шеќер во крвта и го поддржува здравото црево, придонесувајќи за целокупното здравје на срцето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img