More

  Лицето како огледало: Како стресот влијае на кожата?

  spot_img

  Чувството на вознемиреност и секоја стресна ситуација директно се рефлектира на нашата кожа. Стресот е одговор на телото на притисок и може да предизвика и емоционални и физички реакции. Кога сме под стрес, нашето тело мисли дека е нападнато и реагира со производство на кортизол (хормон на стрес), кој го зголемува производството на себум, што предизвикува формирање на акни, црвенило, воспалителни процеси, розацеа, егзема…

  Кортизолот предизвикува различни хемиски реакции кои можат да ја направат вашата кожа чувствителна на надворешни надразнувачи.

  Еве како стресот може негативно да влијае на изгледот на вашата кожа.

  Црвенило на лицето
  Луѓето под стрес генерално дишат со кратки, плитки вдишувања како одбранбен механизам. Иако ова може да помогне во управувањето со стресот, тоа секако влијае на изгледот на кожата.

  Акни
  Без разлика дали веќе страдате од акни, псоријаза или егзема, стресот може да предизвика вашата кожа да се разгори. Особено во однос на акните, стресот ослободува кортизол, кој може да ги наруши и исфрли другите хормони во вашето тело. Дополнително производство на себум може да ги затне порите, што доведува до развој на бактерии, а со тоа предизвикува појава на акни, пишува harpersbazaar.rs.

  Сува и уморна кожа
  Стресот ја намалува липидната бариера на кожата, што овозможува течноста да испари, што доведува до сувост на кожата. Дополнително, способноста на клетките на кожата да стигнат до површината се забавува, што предизвикува лупење и лупење на кожата. Мртвите клетки се акумулираат и му даваат на лицето уморен изглед.

  Лоши навики
  Многумина не знаат како ефикасно да се справат со стресот, кој може да доведе до лоши навики како што се триење, гребење, чепкање по кожата, што овозможува бактериите да влезат во вашето тело, што резултира со акни, дамки, лузни и инфекции. И на крајот, сè резултира со нерамна текстура и боја на кожата.

  Освен тоа, многумина во стресни ситуации посегнуваат по алкохол, цигари и имаат зголемен апетит, што влијае и на убавината на кожата.

  Стресот е дел од животот, но запрашајте се дали управувате со стресот или дали тој ве обзема. Најдобар начин е да ја држите ситуацијата под контрола. За да се чувствувате добро во вашето тело, важно е да се слушате себеси и да се фокусирате на здрав начин на живот. А тоа подразбира, пред сè, физичка активност, урамнотежена исхрана и редовна рутина за нега со производи кои хидрираат, потхрануваат и имаат благотворно дејство.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img