More

  Најмалку 68 загинати во лизгање на земјиштето на Филипините

  spot_img

  Најмалку 68 лица загинаа откако пред речиси една недела лизгање на земјиште погоди рударско село на Филипините.

  Официјални лица велат дека 51 лице се уште се водат како исчезнати по катастрофата во вторникот во провинцијата Давао де Оро, но спасувачите признаваат дека има мала надеж да се најдат уште преживеани, пишува Би-Би-Си.

  Тригодишно девојче е последното живо извлечено од калта.

  Нејзиното спасување – по повеќе од 60 часа закопување – беше опишано како чудо.

  Едвард Макапили, официјален претставник на агенцијата за катастрофи во провинцијата Давао де Оро, тогаш рече дека им дава „надеж на спасувачите“.

  Но, во понеделникот, тие надежи се чинеше дека исчезнаа.

  „Помина речиси една недела од инцидентот и … претпоставуваме дека таму нема никој жив“, изјави Макапили за новинската агенција АФП. „Сега веќе има непријатна миризба во областа, па затоа е неопходно да се забрза потрагата.

  Свлечиштето погоди во вторникот вечерта, уништувајќи 55 куќи и проголтајќи три автобуси и џипни – еден вид минибус – кои чекаа да ги земат работниците од рудникот за злато. Леа Анора, член на единицата на Дирекцијата за мртви и исчезнати (МДМ), изјави за ABS-CBN News дека досегашниот биланс на загинати вклучува 42 жители и 26 вработени во рударството.

  Повеќе од 30 луѓе се повредени.

  Свлечиштата се честа опасност во поголемиот дел од Филипините поради планинскиот терен, обилните врнежи од дожд и раширеното уништување на шумите поради рударството и нелегалната сеча.

  Обилните монсунски дождови зафатија делови од Минданао со недели, предизвикувајќи лизгање на земјиштето и поплави кои принудија десетици илјади луѓе да се најдат во засолништа за итни случаи.

  Областа, исто така, беше погодена од серија земјотреси, вклучувајќи го и оној во саботата кога спасувачите беа принудени да ја прекинат својата работа поради земјотрес со јачина од 5,9 степени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img