More

  Истрагата на Би-Би-Си донесе страшни сведоштва: грчката крајбрежна стража фрли мигранти во морето, многумина загинаа

  spot_img

  Грчката крајбрежна стража предизвика смрт на десетици мигранти во Медитеранот во период од три години, велат очевидци, меѓу кои девет биле намерно фрлени во вода, според истрагата на Би-Би-Си.

  Деветте се меѓу повеќе од 40 лица за кои се вели дека загинале како резултат на тоа што биле принудени да излезат од грчките територијални води или биле однесени во морето откако стигнале до грчките острови, покажа анализата на Би-Би-Си.

  Грчката крајбрежна стража силно ги отфрли сите наводи за незаконски активности.

  На поранешен висок офицер на грчката крајбрежна стража Би-Би-Си му покажа снимка од 12 лица кои се натоварени на брод на грчката крајбрежна стража, а потоа оставени на гумен чамец. Кога стана од столот, со микрофонот сè уште вклучен, рече дека тоа е „очигледно незаконско“ и „меѓународно злосторство“.

  Грчката влада долго време беше обвинета за присилно враќање – туркање на луѓето назад во Турција, каде што преминале, што е нелегално според меѓународното право. Но, ова е првпат Би-Би-Си да го пресмета бројот на инциденти каде што се вели дека имало смртни случаи како резултат на акциите на грчката крајбрежна стража.

  „15-те инциденти што ги анализиравме – од мај 2020-2023 година. – резултираше со 43 смртни случаи. Првичните извори беа првенствено локални медиуми, невладини организации и турската крајбрежна стража. Проверката на таквите извештаи е исклучително тешка – сведоците често исчезнуваат или се премногу исплашени да зборуваат. Но, во четири од овие случаи можевме да ги потврдиме изјавите со разговор со очевидци. Нашето истражување, кое се прикажува во новиот документарец на БиБиСи, Dead Calm: Killing in the Med? , предложи јасна шема. Во пет инциденти, мигрантите изјавија дека биле фрлени директно во морето од грчките власти. Во четири од тие случаи тие објаснија како слетале на грчките острови, но биле прогонувани. Во неколку други инциденти, мигрантите рекоа дека биле ставени на сплавови на надувување без мотори кои потоа се издишале или изгледале како да се дупнати“, според Би-Би-Си.

  Една од најстрашните приказни беше дадена од еден Камерунец, кој вели дека бил лов од грчките власти откако слетал на островот Самос во септември 2021 година. Како и сите луѓе што ги интервјуирале, тој рече дека планира да се регистрира на грчка територија како азил трагач.

  „Едвај се договоривме, а полицијата дојде одзади. Имаше двајца полицајци облечени во црно, а тројца во цивилна облека. Беа маскирани, им се гледаа само очите“, рече тој.

  Тој и уште двајца – уште еден од Камерун и маж од Брегот на Слоновата Коска – беа префрлени во брод на грчката крајбрежна стража, рече тој, каде што настаните добија застрашувачки тек.

  „Почнаа со [друг] Камерунец. Го фрлиле во вода. Човекот од Брегот на Слоновата Коска рекол: „Спасете ме, не сакам да умрам… а потоа на крајот само неговата рака беше над водата, а телото долу. Полека раката му се лизна и водата го проголта“.

  Соговорникот на Би-Би-Си вели дека киднаперите го претепале.

  „Удари паднаа врз мојата глава. Беше како да удираат животно“, а потоа вели дека и тој бил турнат во водата – без појас за спасување.

  Тој можеше да доплива до брегот, но телата на другите двајца – Сиди Кеита и Дидие Марсијал Куаму Нана – беа пронајдени на турскиот брег.

  Адвокатите на преживеаните бараат од грчките власти да отворат случај за двојно убиство, јавува Би-Би-Си.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img