More

  Илјадници Руси се упатија кон војската, сакаат да се одмаздат за нападот во Москва

  spot_img

  Русите кои им се придружуваат на вооружените сили значително се зголемија по минатомесечниот смртоносен напад на концертна сала во близина на Москва, објави во средата руското Министерство за одбрана.

  Повеќе од 100.000 луѓе потпишале договори со војската од почетокот на годината, вклучувајќи околу 16.000 само во последните 10 дена, се вели во соопштението.

  „За време на интервјуата минатата недела во канцелариите за селекција во руските градови, мнозинството кандидати како главен мотив ја наведоа желбата да се одмаздат за загинатите во трагедијата на 22 март 2024 година во Московската област“, ​​соопшти Министерството.

  Најмалку 144 лица загинаа во масовното пукање и пожар во концертната сала Крокус Сити Хол. Одговорноста за нападот ја презеде милитантната група Исламска држава.

  Но, Русија рече дека напаѓачите биле поврзани со Украина. Ова постојано беше демантирано од Киев, а САД го отфрлија како глупост.

  Русија се потпира на постојан проток на регрути во своите вооружени сили поради војната во Украина, која сега е во трета година.

  Рускиот претседател Владимир Путин нареди мобилизација на 300.000 луѓе во септември 2022 година, но рече дека нема потреба од друга задолжителна мобилизација бидејќи многу од оние што се приклучуваат се доброволни.

  Постерите во руските градови ги величаат војниците кои се борат во Украина како патриоти и херои, а многумина се привлечени од платите кои се далеку повисоки во армијата отколку на другите работни места.

  Но, Русија, која ја нападна Украина во февруари 2022 година, постигна мал напредок во изминатите два месеци.

  Министерот за одбрана Сергеј Шојгу во март најави дека Москва ќе ги зајакне своите сили до крајот на оваа година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img