More

  Кралското семејство за прв пат ги отвора вратите на својот омилен замок, еве како да набавите билети

  spot_img

  Ова лето посетителите за првпат ќе можат да видат делови од замокот Балморал во Шкотска, кој го користи британското кралско семејство.

  Турите со водич ќе бидат достапни од 1 јули до 4 август, пред летниот одмор на кралот и кралицата, а секоја група е ограничена на 10 луѓе.

  Билетите за турнејата на замокот, по цена од 100 фунти или 150 фунти со вклучен попладневен чај, се ограничени на 40 дневно и веќе се продаваат брзо.

  Веб-страницата на замокот Балморал наведува дека ова ќе бидат првите тури откако замокот бил завршен во 1855 година.

  Веб-страницата вели: „Ќе ве одведе на историско патување низ неколку прекрасни соби во замокот Балморал. Ќе дознаете за потеклото на замокот и како го сакале генерациите на кралското семејство“.

  Се додава: „Патувајте назад во времето од времето кога Балморал го купија кралицата Викторија и принцот Алберт, до денес, кога можете да видите како собите во замокот ги користат нивните височества кралот и кралицата и другите членови на кралското семејство.

  Турнејата вклучува и пристап до Салата за танцување со колекцијата на акварели на Чарлс кои прикажуваат пејзажи во Балморал, Хајгроув и Сандрингам, како и колекција на облека што ја носеле Чарлс и Камила, покојната кралица и кралицата Елизабета, кралицата мајка.

  Во претходните тури, кои исто така ќе продолжат, посетителите можеа да ги обиколат терените и градините, додека во замокот пристапот беше ограничен само на сала за бал.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img