More

  Иако Кенеди се кандидира за претседател на САД, неговото семејство го поддржува Бајден

  spot_img

  Речиси сите членови на семејството Кенеди му изразија поддршка на актуелниот претседател Џо Бајден во Филаделфија. Така, независниот кандидат Роберт Кенеди Јуниор остана без поддршката од поширокото семејство.

  Во Филаделфија 15 членови на т. јас. Кланот Кенеди, основан пред еден век од потомок на ирските имигранти, Џозеф Кенеди, татко на поранешниот претседател Џон Ф. Братот на покојниот претседател, Роберт Кенеди, беше татко на актуелниот независен претседателски кандидат со исто име.
  Кога Бајден беше претставен на сцената, сестрата на кандидатот Кери Кенеди рече дека речиси секој член од семејството го поддржува. „Кенедисите го поддржуваат Бајден за претседател“, рече таа, истакнувајќи дека само двајца кандидати имаат шанса да бидат избрани – Џо Бајден и републиканскиот кандидат и претходник на Бајден во Белата куќа, Доналд Трамп.

  Бајден рече дека е почестен од поддршката и се претстави како вистински наследник на наследството на убиениот претседател Џон Кенеди и неговиот јавен обвинител Роберт Кенеди.

  Роберт Кенеди Јуниор, кој најпрво се обиде да се кандидира за номинација на Демократската партија, но потоа реши да се кандидира како независен, рече дека не е изненаден. Имаме различни мислења, но обединети сме во тоа што се сакаме“, напиша тој на мрежата Х.

  Поддршката на семејството Кенеди е од суштинско значење за Бајден доколку сака да го победи републиканскиот кандидат Трамп на ноемвриските избори, сметаат одредени аналитичари кои посочуваат дека Роберт Кенеди Јуниор би можел да му украде гласови во демократските кругови поради неговата добро познато презиме.

  Од друга страна, Кенеди, со своите теории на заговор за вакцини и попустливост за нападот на американскиот Конгрес во јануари 2021 година, исто така апелира до гласачите на Трамп.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img