More

  И покрај протестите, Нетанјаху инсистира на напади врз Газа додека не се исполнат целите на војната

  spot_img

  Во Израел, со се побројните протести за ослободување на заложниците кои ги држеше палестинското движење Хамас во Газа, се зголемува притисокот врз премиерот Бенјамин Нетанјаху. Во меѓувреме, неговата канцеларија во неделата одговори на предлогот на Хамас за продолжување на преговорите за прекин на огнот во Газа и постави како еден од условите исполнување на сите цели на војната.

  Израелските демонстранти во саботата и неделата повторно излегоа на улиците на Тел Авив и Ерусалим, повикувајќи на ослободување на заложниците кои остануваат заробени во Газа. Според Израел, 116 лица остануваат во заробеништво, меѓу кои 42 се вели дека се мртви.

  Меѓу демонстрантите имало и роднини на заложниците. „Девет месеци ги запоставувавте заложниците. Бенјамин Нетанјаху – престанете да одложувате. Ваша работа е да ги вратите дома“, изјавила мајката на еден од заложниците за време на протестите во Тел Авив, според Тајмс оф Израел. Веќе неколку месеци редовно се одржуваат масовни протести во сабота во повеќе градови во Израел, но во последно време тие се се побројни и зачестени.

  Организаторите процениле дека околу 176.000 луѓе се собрале на улицата Каплан во центарот на Тел Авив, која демонстрантите ја нарекуваат „Плоштад на демократијата“, во саботата. Доколку проценката е точна, ова е еден од најбројните протести во Израел од почетокот на војната во Газа, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Хамас се согласи на преговори и без траен прекин на огнот
  Во меѓувреме, продолжуваат напорите за нови разговори за прекин на огнот во Газа. Минатата недела палестинското движење Хамас одговори со нови предлози на планот на американскиот претседател Џо Бајден, кој на крајот на мај го претстави нацрт-договорот за завршување на конфликтот во Газа во три фази.

  Во саботата, според Ројтерс, претставниците на Хамас ја потврдиле својата подготвеност да преговараат за ослободување на заложниците дури и без прогласување траен прекин на огнот од израелска страна, што значи забележливо омекнување на претходните позиции.

  Кабинетот на Нетанјаху во неделата доцна навечер одговори на нивниот предлог со објавување листа на услови за кои тој не е подготвен да преговара, пренесува германската новинска агенција dpa. Меѓу нив, меѓу другото, е и барањето „договорот да му овозможи на Израел да продолжи да се бори додека не се постигнат сите цели на војната“, и „да се стави крај на шверцот на оружје за Хамас од Египет до границата со Газа“. Во наредните денови се најавува продолжување на мировните преговори во Доха со посредство на Катар и Египет.

  Во меѓувреме, израелската офанзива во Газа, која започна откако палестинското движење Хамас ја нападна израелската територија на 7 октомври минатата година, во неделата влезе во својот десетти месец. Нападот на Хамас однесе 1.195 животи на израелска страна, додека најмалку 38.153 луѓе се убиени во палестинската енклава од 7 октомври минатата година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img