More

  Доктор откри три суплементи за спиење кои навистина делуваат

  spot_img

  Многумина се борат со спиењето и не ги достигнуваат препорачаните седум до девет часа навечер. Ако мислите дека сте ги испробале сите трикови и се чини дека ништо не помага, британскиот д-р Ахмед тврди дека треба да се свртите кон одредени додатоци во исхраната.

  „Првиот, а веројатно и најпопуларниот е магнезиумот“, вели д-р Ахмед во видеото што го објави на TikTok.

  Тој особено ги фали магнезиум глицинат и магнезиум Л-треонат, а неговите зборови се поткрепени со бројни научни студии кои откриле врски помеѓу земањето магнезиум и намалувањето на нарушувањата на спиењето. Се смета дека минералот го помага спиењето со тоа што ги регулира хормоните во мозокот кои се одговорни за поттикнување чувство на релаксација.

  Друга ставка на списокот на лекарите се курвите цреши, кои на пазарот може да се најдат во форма на сок или прав, а докажано е дека природно го зголемуваат нивото на мелатонин во телото.

  „Третата е релативно непозната и нова супстанција наречена лактоферин. Ова е протеин произведен од имунолошкиот систем и се наоѓа во голем број телесни течности, вклучувајќи млеко, плунката, солзите и носната слуз“, објаснува докторот. Напоменува дека досега спроведените студии се ветувачки.

  „Се покажа дека лактоферинот има минимални несакани ефекти и може да го подобри не само сонот, туку и квалитетот и времетраењето на сонот“, истакна тој.

  Истражувањата покажуваат дека хроничниот лош сон може да има голем број негативни ефекти врз мозокот и телото. Долготрајната несоница е поврзана со состојби како што се депресија, анксиозност, деменција, па дури и дијабетес тип 2.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img