More

  Хамас рече дека крајот на израелската офанзива во Газа е услов за ослободување на заложниците

  spot_img

  Хамас рече дека крајот на израелската офанзива во Газа е услов за ослободување на заложниците
  Хамас во понеделникот рече дека гарантираниот крај на израелската офанзива во Газа и повлекувањето на сите израелски сили е услов за ослободување на заложниците, потврдувајќи ја позицијата на Хамас откако Израел одржа состанок со катарските и египетските посредници.

  „Успехот на состанокот во Париз зависи од договорот на окупаторот (Израел) да стави крај на сеопфатната агресија врз Појасот Газа“, изјави за Ројтерс високиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри.

  Според израелските податоци, не е јасно дали со исполнување на овој услов Хамас ќе ги ослободи сите или дел од 132-та заложници кои се уште се во Газа.
  Хамас претходно соопшти дека целосно ослободување ќе бара од Израел да ги ослободи илјадниците Палестинци што ги држи во своите затвори од безбедносни причини.

  Палестински функционер близок до посредуваните разговори, под услов да остане анонимен, рече дека Хамас сака Израел да ја прекине својата офанзива и да се повлече од Газа, иако имплементацијата нема да мора да биде итна, со цел да се потпише продолжението на ноемвриското примирје со кое беа ослободени десетици заложници. .

  Договорот треба да биде поддржан од Катар, Египет и Соединетите Држави, рече претставникот.

  Тие земји испратија високи претставници да разговараат за заложничката криза во Газа со високи израелски разузнавачи во неделата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img