More

  Гневните полски кметови запреле камиони од Украина и расфрлале жито од нив

  spot_img

  Гневните полски кметови запреле камиони од Украина и расфрлале жито од нив
  Инцидент се случи во неделата во источна Полска. Група кметови запреле три украински камиони кои влегле во земјата и го расфрлале житото што се транспортирало. Полската полиција ја истражува протестната акција, а Украина денеска остро го осуди намерното уништување на житото. Земјоделците со sicer протестираа минатата недела и ги блокираа патиштата долж границата со Украина.

  Во неделата полските земјоделци запреа камиони со украинско жито на границата со Украина поради противењето на украинската конкуренција и според строгите прописи на ЕУ и го исфрлија товарот од нив.

  Според полската прес-агенција ПАП, земјоделците на граничниот премин Дорохуск источно од полскиот град Лублин запреле три украински камиони кои влегле во Полска во неделата и расфрлале дел од житото од нив на патот. Полицијата го истражува инцидентот. Од минатата година полските земјоделци протестираат против регулативите на ЕУ, кои дозволуваат некои украински земјоделски производи да имаат бесцарински пристап до пазарите на ЕУ. Земјоделците тврдат дека тоа предизвикало пад на цената на нивните производи и ја отежнало нивната продажба на домашниот пазар.

  Украинскиот амбасадор во Полска го повика регионот одлучно да одговори на инцидентот. Според украинскиот портал Европска Правда, амбасадорот Васил Зварих изјавил дека камионите биле пломбирани и дека биле наменети за Литванија. Заменик-министерот за економија на Украина, Тарас Качка, предупреди дека недостатокот на одговор на полските региони на уништениот товар ќе доведе до уште поголемо непријателство и политичко насилство.

  Украинското Министерство за земјоделство остро го осуди намерното уништување на житото. Критикуван беше и Андриј Садовиј, префектот на Лавов, Украина. Украинците буквално со крв ги полеваат полињата каде што расте житото“, нагласи тој на социјалните мрежи. Тој ги означи оние кои го расфрлаа житото како проруски провокатори, пренесува Франс прес.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img