More

  Што се случува со платениците од групата Вагнер?

  spot_img

  По неуспешниот пуч, платениците од групата на Вагнер се повлекоа во Белорусија. Што им се случува?

  Во јуни, платеничката група на Вагнер предводена од Евгениј Пригожин изврши државен удар во Русија. Но, тоа беше неуспешно, па членовите на групата се повлекоа во Белорусија. Кога Пригожин загина во авионска несреќа помалку од два месеци подоцна, се проширија гласини дека Вагнер „повеќе не постои“. Дали е ова точно? Што се случува со групата платеници?

  По повлекувањето на Вагнер во Белорусија, во оваа европска земја моментално престојуваат само илјада членови на групата, пренесува ДВ. Повеќето од нив беа сместени во воен камп во близина на Асипович, вели Валериј Сачашик, претставник на кабинетот на белоруската опозициска лидерка Светлана Тихановска, која живее во егзил во Литванија.

  Сè покажува дека сегашната белоруска влада и Претседателството сè уште ги поддржуваат Вагнерците, бидејќи на воените вежби на Белорусија покрај државното знаме се вее и знамето на Вагнер, а заменик министерот за внатрешни работи Николај Карпенков носи значка со симболот Вагнер. .

  Се вели дека неколку десетици платеници добиле белоруски пасоши со нови имиња и датуми на раѓање во последните шест месеци. Се очекува многумина да им се приклучат на белоруските единици.

  „Понудата на Белорусија не е многу привлечна“
  И покрај тоа, Сачашчик оценува дека (поранешните) платеници не ги привлекува многу понудата на белорускиот претседател Александар Лукашенко да им ги здружат силите, бидејќи немаат најдобри услови. „Тој нема ништо посебно да ги привлече платениците на Вагнер, бидејќи белоруските плати се значително пониски од она што тие се навикнати да ги добиваат во Русија“, вели претставничката на кабинетот Тихановска.

  Поради ова, тој оценува дека уште повеќе платеници на Вагнер ќе ја напуштат Белорусија во наредните месеци. Се вели дека многумина веќе потпишале разни договори за работа во Русија, некои заминале во Африка. Белорусија е само привремено решение“, рече Сачашик.

  Белорускиот опозициски политичар смета дека Лукашенко и понудил засолниште на групата само за да се покаже на меѓународната сцена, а особено пред рускиот претседател Владимир Путин, како „миротворец кој ја спасил Русија“. Сепак, овој потег се очекува да ги заостри односите меѓу двете земји, кои се сметаат за сојузници. Според Сахашчик, Путин бил вознемирен од фактот што потегот на Лукашенко го направил да изгледа посилен и попаметен од него.

  Сепак, рускиот претседател треба да има корист од трупите на Вагнер во Белорусија, бидејќи руските војници претходно стационирани во Белорусија се префрлени на украинскиот фронт. Така тој одржува присуство во регионот со платениците на Вагнер, пишува ДВ.

  Велат дека потезите на Лукашенко се повеќе пресметани. Залудно?
  Григориј Нижников, експерт од Финскиот институт за меѓународни односи, смета дека потезите на Лукашенко биле повеќе пресметани.

  Белорускиот политиколог Роза Турарбекова го вели спротивното. „Платениците на Вагнер во Белорусија веќе не веруваат дека можат да бидат дел од големата политичка игра. Тие веќе учествуваа на едно и едвај го преживеаја“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img