More

  Францускиот претседател ја започнува важната посета на Германија

  spot_img

  Францускиот претседател Емануел Макрон ја започнува тридневната официјална посета на Германија во Берлин. Според прогнозите, посетата треба да даде нов поттик на односите меѓу Париз и Берлин. Тоа е прва државна посета на некој од француските претседатели од летото 2000 година.

  Макрон веќе планираше ваква посета во јули минатата година, но ја откажа поради протестите и немирите што ги зафатија француските градови откако полицаец уби 17-годишник при контрола на сообраќајот. Овој пат, пред посетата, избувнаа немири на француската прекуморска територија Нова Каледонија, а францускиот претседател не ја откажа, туку само ја скрати, пренесува германската прес-агенција dpa.

  Макрон, кој во посетата ќе биде придружуван од сопругата Брижит, меѓу другото во Берлин разговара и со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер. Тој ќе прошета низ познатата Бранденбуршка порта со берлинскиот префект Каи Вегнер. Германската претседателска двојка ќе приреди државен банкет во нивната резиденција во градот Белви во чест на францускиот претседател и неговата сопруга.

  Францускиот претседател во понеделник ќе одржи говор на европската младинска средба во Дрезден, ќе го посети и Фраунхофер Институтот за фотонски микросистеми и ќе се сретне со експерти од областа на вештачката интелигенција.

  Олаф ШолцОлаф Шолц. (Фото: ПРОФИМЕДИЈА)
  Во градот Мезеберг, северно од Берлин, во вторник ќе има француско-германски министерски состанок, кој ќе го водат Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц.

  Државната посета треба да помогне во заживување на односите меѓу земјите во кои неодамна се чувствува тензија за некои клучни прашања. Меѓу нив е и европскиот систем за противвоздушна одбрана, чиј иницијатор е Германија и кој сега вклучува 21 европска земја, а Франција е критична бидејќи вклучува и американски и израелски системи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img