More

  ЕУ се бори со најголемата суша во последните 500 години, објавена е листата на најранливи земји

  spot_img

  Експертите имаат лоша вест: недостигот на вода не влијае само на земјоделството, туку и на други области како што е енергетскиот сектор. И овогодинешната суша би можела да биде најлоша во последниот половина век.

  Според експертите на ЕУ, овогодинешната суша во Европа е веројатно најлошата во последниот половина век. Ова е прва проценка на Европската опсерваторија за суша, која допрва треба да биде потврдена со конечните податоци на крајот од сезоната, изјави портпаролот на Европската комисија.

  Во извештајот се наведува дека на речиси половина од континентот му се заканува суша. Дополнително, се посочува дека состојбата е веќе алармантна на 17 отсто од површината. Ова, пишуваат експертите, негативно се одразува на приносот на летните култури. Најпогодени се пченката, сојата и сончогледот, пренесува Дојче веле.

  Недостаток на врнежи и топлотни бранови
  Понатаму се наведува дека големата суша, која од почетокот на годината зафати многу региони во Европа, продолжи да се шири, а се влоши и овој месец. Според експертите, сушата е поврзана со постојан недостаток на врнежи во комбинација со серија топлотни бранови од мај до денес. Тоа влијае и на реките. Намалената количина на вода резултираше со значителни нарушувања во енергетскиот сектор, како во работата на хидроцентралите, така и во системот за ладење на електраните, се наведува во извештајот.

  Ризикот од суша е особено висок во Италија, Шпанија, Португалија, Франција, Германија, Холандија, Белгија, Луксембург, Романија, Унгарија, северна Србија, Украина, Молдавија, Ирска и Велика Британија, се вели во извештајот.

  Во регионите кои пролетта веќе беа зафатени од сушата, состојбата најмногу се влоши. Пред се, во западниот Медитеран, според прогнозите, месец ноември најверојатно ќе биде потопол и посув од вообичаеното.

  Под просечна жетва
  На потпросечните приноси се жалат и земјоделците во Германија. Претседателот на Здружението на фармери Јоаким Руквид истакна дека има големи регионални разлики поради различните количини на врнежи. Генерално, рече тој, ситуацијата со снабдувањето останува тешка.

  Годинава се очекуваа околу 43 милиони тони жито, нешто повеќе од 2021 година. Сепак, жетвата е повторно под просекот од изминатите осум години, објави Здружението на фармери врз основа на прелиминарните податоци. Сушната 2018 година не е вклучена во оваа статистика.

  Сепак, според Руквид, постои причина за оптимизам кога се во прашање јаболката: овде се наѕира натпросечна жетва. Кога станува збор за виното, здружението дури очекува „одлична жетва во 2022 година“.

  „Причини скриени од човекот“
  Експертот за земјоделство од Организацијата за заштита на животната средина WWF Јохан Ратке истакна дека уште една, повеќе или помалку лоша рамнотежа има „човечки причини“ – екстремната суша е последица, како што вели, на климатската криза.

  „Дури и последните кочничари треба да бидат убедени конечно да ја закотват ефективната заштита на климата и животната средина како составен дел на земјоделството. Ова е единствениот начин да се обезбеди снабдување со храна на долг рок“, вели тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img