More

  Хаос во Белград поради поплави: Полицајци спасувале луѓе и извлекувале автомобили

  spot_img

  Припадници на српското Министерство за внатрешни работи (МВП) во вторникот во попладневните и вечерните часови им помагале на своите сограѓани, загрозени од последиците од силното невреме што ја зафати Србија.

  Во соопштението на МВР се наведува дека припадниците на Секторот за вонредни состојби имале 91 интервенција низ државата, од кои 20 се пожари, од кои најголем дел од громови во Белград, Краљево и Сјеница.

  „Сите пожари се изгаснати, а повредени лица нема. Пожарникарите спасија 10 лица од поплавените згради и возила“, се наведува.

  Во сите интервенции беа ангажирани околу 230 пожарникари, 100 возила и 33 пумпи за вода.

  Припадниците на Одделението за вонредни состојби интервенирале и за испумпување на водата од зградите во Белград, Крушевац и Ивањица, а во тек се интервенции во Крушевац, Панчево и Белград.

  Во расчистувањето на последиците од силното невреме што го зафати Белград беа ангажирани повеќе од 160 полицајци од различни организациски единици на Единицата за интервенции, Полициската бригада, полициски станици и пожарникари.

  Повеќе од 30 лица се евакуирани од загрозените делови на градот, меѓу кои Нови Београд, Бежанијска Коса и Земун, особено од населбите Плави хоризонти и Бачки Иловиќ, од кои седум се евакуирани само од Бачки Иловиќ“, се вели во соопштението.

  Полициски службеници во сите делови на градот им помогнаа на своите сограѓани кои останаа заглавени во автомобили и автобуси поради поплавата предизвикана од невремето. Повеќе од 100 луѓе се извлечени од автомобили и автобуси, како и неколку автобуси и околу 50 автомобили се извлечени од водата.

  Пожарникарите имале 78 интервенции во главниот град, од кои 18 биле гаснење пожари, главно предизвикани од удари од гром, соопшти МВР.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img