More

  ЕКСКЛУЗИВНО:СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СДСМ,внатрепартиските предлози само фарса!

  spot_img

  Актуелниот претседател на РСМ Стево Пендаровски ,повторен фаворит на СДСМ за престојните претседателски избори ,кој ќе се одржат оваа пролет ,дознава редакцијата Охридскај.

  Како што дознаваме од високи партиски извори од СДСМ и покрај стандардната процедура која ја има партијата месните комитети и општинските организации да излезат со свој предлози ,а конгресот на СДСМ да ја донесе конечната одлука, сепак претседателството на СДСМ предводено од двоецот Ковачевски – Зечевиќ имале свој адут,за кој наводно добиле напастви од САД повторно да го кандидираат Стево Пендаровски,за што наводно за време на претседателските избори ќе имале секаква подршка од Америка. Со ваквата внатрепартиска игра во СДСМ ,според нашиот извор отпаѓа поддршката за кандидатура на актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, со што според нашиот извор ќе се намалела значително партиската моќ на Спасовски во партијата значително и по формирањето на техничката влада ,кога Спасовски заминува и од функцијата Министер за Полиција.

  Според изворот на Охридскај,Спасовски кој иа тежина на стар и искусен член на СДСМ ,за ваквиот исход насетувал по смената на Заев од претседател на СДСМ,кога во одреден период Ковачевски и Зечевиќ инсистирале и за негова промена од министер,што било спречено од една влијателна амбасада во РСМ лоцирана на скопско кале.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img