More

  Домашни растенија кои се токсични за мачките – едното е исклучително опасно

  spot_img

  Растенијата во затворен простор се вообичаени во речиси секој дом, но некои растенија се многу опасни за мачките. Шарените цвеќиња или живописното зеленило може да го разубават вашиот животен простор, да помогнат во прочистувањето на воздухот во затворените простории и докажано е дека помагаат во намалување на анксиозноста и депресијата. За жал, ако имате мачки, постојат и домашни растенија кои не треба да ги внесувате во вашиот дом бидејќи се отровни – особено ако се земе предвид дека мачките се озлогласено палав и имаат тенденција да ги џвакаат работите.

  Некои растенија кои се отровни за мачките се штетни и за луѓето доколку се проголтаат, како што се палмата саго, алое вера, крин од долината и дифенбахија. Овие растенија исто така не се безбедни околу бебињата, особено доенчињата и малите деца кои сакаат да стават нешто на дофат во устата. Многу од истите растенија кои се отровни за мачките исто така не се безбедни околу кучињата, пишува специјализиран портал за подобрување на домот.

  Еве неколку популарни домашни растенија што треба да ги избегнувате доколку имате мачки.

  Лилјаните, кои припаѓаат на семејството „вистински лилјани“ или лилиум, и „дневните“ кои припаѓаат на семејството Хемерокаллис, се исклучително опасни за мачките. Целото растение – стебла, лисја, цвеќиња, полен и вода во вазна – е отровно за мачките и познато е дека предизвикува откажување на бубрезите во рок од три дена. Најдобро е да се избегнуваат растенија со зборот „крин“ во името; повеќето се смртоносна комбинација во дом со мачки.

  И покрај нивното име, питомите лилјани не се вистински лилјани, но тие се едни од најчестите цветни домашни растенија. Нивното темно зеленило, бели цветови и малите барања за одржување ги прават популарни. Питомите лилјани содржат калциум оксалати кои се отровни за мачките. Тие се опасни само ако се проголтаат и се безбедни за допир.

  Растенијата од алое вера се главен производ во многу домови благодарение на тоа колку е лесно да се грижите за нив. Алое вера се карактеризира со дебели, сочни лисја со назабени рабови кои растат нагоре од основата налик на розета. Тоа е отровно за мачките доколку се проголта.

  Монстера е едно од најстилските тропски домашни растенија, многу претставено на социјалните мрежи и во декорацијата на домот благодарение на неговото неверојатно тропско зеленило. Исто така наречени „растенија од швајцарско сирење“ или „филодендрони со поделени листови“, чудовиштата се релативно лесни за одржување, што ги прави атрактивен додаток за секој дом. За жал, монстерата содржи нерастворливи калциум оксалати, што ги прави многу отровни за мачките.

  Еве како да ги држите мачките подалеку од вашите растенија

  Поради својата ниско-одржлива природа, potos е атрактивна затворена фабрика за аматери и искусни сопственици на растенија. Прекрасните лози и леснотијата на одржување го прават прекрасен додаток на вашиот дом, особено кога се обидувате да го разубавите вашиот дом со буџет. Иако потосот е сосема безбеден за допир, тој е отровен за мачките.

  Растенијата од жад, познати и како „растенија за пари“, се сукуленти кои лесно се одгледуваат и се верува дека им носат среќа и богатство на нивните сопственици. Тие се карактеризираат со темно зелени месести лисја и дебели стебла слични на дрвја. Постојат неколку различни видови на жад растенија, сите припаѓаат на семејството crassula. За жал, растенијата од жад се многу отровни за мачките, кучињата и коњите.

  Sanseveria е позната како едно од најдобрите растенија за услови на слаба осветленост и подобрување на квалитетот на воздухот – што ја прави исклучително вообичаено растение во домот. Иако сансевиерија е нетоксична за луѓето, таа е отровна за мачките и кучињата доколку се проголта.

  Саго палмите или цикадите додаваат допир на тропски вкус во вашиот дом и можат да направат чуда за квалитетот на воздухот во затворените простории. Нивната уникатна структура ги прави одлично парче за разговор и убав акцент. Сепак, овие растенија имаат древен одбранбен механизам: тие се многу отровни за нашите крзнени пријатели. Ако имате мачки дома, треба да ги избегнувате по секоја цена.

  Англискиот бршлен има мали, зашилени лисја и нежен изглед. Благодарение на прекрасните лози, популарно е како домашно растение кое се одгледува во висечки жардинери. Истата карактеристика може да направи да изгледа како привлечна закуска за љубопитните мачки, што може да биде крајно опасно доколку се проголта.

  Дифенбахија е популарно домашно растение благодарение на неговото неверојатно тропско зеленило и слабото одржување. Кога се одгледуваат во соодветни услови, овие растенија можат да достигнат прилично голема висина. За жал, Дифенбахија е многу отровна за мачките кога се голта.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img