More

  Див остров за оние на кои вообичаените дестинации им се неинтересни

  spot_img

  Тасманија, природен рај, е позната по „ѓаволот“, но и по вомбите. На листата на светски рекорди е поради вегетацијата, но е познат и по драматичните карпи…

  „Вомбати, ветувам дека кога ќе поминеш покрај мене, нема да ти ставам стап за селфи, ниту да им пријдам на твоите младенчиња. Нема да ви пречам, да се обидам да ве фатам или да се сликам со вас“, гласи заклетвата на туристите кои пристигнуваат на островот Марија во Тасманија. Посетителите ги малтретирале слатките вомбати, пишува порталот punkufer.

  Слатки торбари не се единствената атракција на најмалата австралиска држава, која површно мери колку Ирска. Само во Тасманија живее „ѓаволот“, познат на многумина од популарен цртан филм. Најголемиот месојаден торбар е со големина на мало куче, силно и крупен. Со оглед на неговиот ноќен биоритам, неговото црно крзно, смрдеата што ја испушта кога ќе се исплаши, неговиот силен залак и гласниот плач за да се рекламира и неговата ненаситност кога станува збор за плен и мрша, јасно е зошто го нарекуваат Тасманискиот ѓавол.

  Тасманија е дом и на најстариот растителен вид во светот, тасманската грмушка (lomatia tasmanica), која се проценува дека е стара 43.600 години. На островот расте и највисокото цветно растение: дрвото еукалиптус (eucalyptus regnans). Кога сме веќе кај рекордите, не треба да се заборави прошетката по највисоките морски карпи на јужната хемисфера. Драматичните карпи, 300 метри над беснеениот океан, нудат незаборавен поглед.

  Дури 40 отсто од островот е под заштита на УНЕСКО. Со прекрасни национални паркови и природни резервати, јасно е зошто. Блескави водопади, карпести базени, недопрени плажи, густи шуми, длабоки пештери ја сочинуваат сложувалката на овој возбудлив регион.

  Многумина ја нарекуваат жив музеј, Тасманија има интересна колекција на растенија и животни поради нејзината долга еволуција во изолација. Откако се одвои од Австралија пред околу 12.000 години, природата го направи своето и ја направи Тасманија „забава“ на фасцинантни суштества.

  Тасманија е рај за сурфери, голфери и планинари. Островот е исклучително дарежлив за љубопитните кои избираат да го истражуваат. Вљубениците во планински велосипедизам, исто така, имаат многу да понудат, со многу спуштања кои предизвикуваат адреналин на располагање. Од Дивиот Мерси на северозапад до Синото дерби на североисток, Мајден на југ и Силвер Сити на запад, Тасманија нуди многу возбудливи велосипедски патеки, пренесува punkufer.

  Ако претпочитате веслање, можете да ја доживеете театралноста покрај брегот. Посета на планински езера или пробање на термалните извори во пештерскиот комплекс Хастинг Кавс, недалеку од градот Хобарт, се само дел од активностите кои заслужуваат да се оценат.

  Јадливите подароци од морето и океанот, плодните градини и лозја во комбинација со одличните готвачи никогаш не оставаат никого гладен. Во Тасманија, ќе најдете сè, од вино до виски, шафран до тартуфи, првобитно говедско месо и старо сирење до миризливи школки. Мора да се пофалат и срдечните домаќини. Но, најдобро е да се уверите сами.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img