More

  Европско хит одморалиште каде ќе плаќате 1 евро за кафе и 1,60 евро за пиво

  spot_img

  За шолја капучино во бугарско одморалиште ќе платите едно евро, а оброк од три јадења во ресторан за две лица ќе чини околу 28 евра. А во идеален случај цените се барем 30 отсто поевтини отколку на хрватското приморје во екот на летната сезона, пишува Дневник.хр.

  Сланчев Брјаг или преведено од бугарски како „сончева плажа“ е едно од најголемите и најпопуларните бугарски летувалишта на Црното Море. Станува збор за место кое опфаќа пет километри долга песочна плажа – на некои места и широка и стотина метри – во заливот меѓу Свети Влас и Несебар.

  Одморалиштето било изградено на крајот на 1950-тите на област која некои ја нарекувале пустината Несебар поради големата количина песок. За време на изградбата, оваа област беше пошумена и беа засадени 300.000 иглолисни и листопадни дрвја, повеќе од 700.000 грмушки и многу цвеќиња.

  Сланчев Брјаг првично бил изграден како викенд дестинација за бугарското население, а во текот на своето постоење се проширил и станал популарен надвор од таа земја. Денес е особено популарен меѓу Британците, кои секогаш бараат сончеви места каде што нивната фунта вреди повеќе.

  Таму можете да најдете голем број на хотели и приватни апартмани за сечиј вкус и со цени кои почнуваат од 19 евра за ноќевање по лице.

  Поевтино отколку во Хрватска
  Една од најголемите предности на бугарските одморалишта е ниската цена на храната и пијалоците. Според податоците на веб-страницата Numbeo, просечната цена на половина литар домашно пиво во ресторан во Сланчев Брјаг е 1,58 евра, додека за исто толку пиво во продавница ќе потрошите само 0,64 евра.

  За шолја капучино во бугарско одморалиште ќе платите едно евро, а оброк од три јадења во ресторан за две лица ќе чини околу 28 евра. И идеално, цените се барем 30 отсто поевтини отколку на хрватското приморје во екот на летната сезона.

  Благодарение на нискобуџетните авиокомпании како Ryanair, можете да стигнете од Загреб до главниот град на Бугарија за околу 1,5 час и околу 20 евра (во еден правец). Во Софија, пак, на располагање ви се бројни автобуси и возови кои ќе ве однесат до брегот на Црното Море за приближно иста сума.

  Дознаваме зошто Рајанер продолжува да лета од Бањалука, но заминува од Тузла

  Што да се прави и види во Сланчево Брјаг?
  Во Сланчево Брјаг можете да уживате во класични летни активности како што се пливање и сончање. Температурата на морето во летните месеци достигнува околу 26 степени Целзиусови, а на располагање ви се и два тематски водни паркови со бројни базени.

  Доколку се најдете во близина, дефинитивно вреди да го посетите Несебар, чие старо јадро е на листата на УНЕСКО на светско наследство во Европа. Уживајте во прекрасната архитектура на тој град, кој многумина го нарекуваат бисер на Црното Море – од утврдените ѕидини на влезот во стариот град до црквата Пресвета Богородица, Св. Јован Крстител или црквата Св. Стјепан.

  Во текот на летото овде на плажа се одржуваат разни спортски турнири, како и музички и културни настани кои ќе ги заинтригираат сите сетила, без разлика на вашата возраст. Посетителите на забавите ќе си поминат најдобро. Сланчев Брјаг има богат ноќен живот во летните месеци и има околу сто кафулиња и ноќни клубови, поради што често ја нарекуваат бугарска Ибица.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img