More

  „Денес е бескрајно тажен ден – не е точно дека времето ги лекува раните“

  spot_img

  Се навршуваат триесетгодишнина од масакрот на сараевскиот пазар Маркале. На денешен ден во 1994 година, во експлозија на минофрлачка граната истрелана од позицијата на тогашната војска на Република Српска, загинаа 68 лица, а 144 лица беа полесно или тешко ранети.

  Фикрет Грабовица, претседател на Здружението на родители на убиени деца од Сараево, вели – овој ден го враќа периодот од деведесеттите, кога граѓаните на Сараево живееле низ пеколот.

  „И јас и родителите кои ги претставувам ги носиме раните од губењето на нашите најмили суштества веќе 30 години. Нема ништо што може да ги излечи. Има една стара поговорка дека времето лечи се. Во нашиот случај тоа не е точно. Тие можат да бидат смирени само со вистината и правдата. Во значителна мера ја утврдивме вистината, но правдата изостана“, рече Грабовица, потсетувајќи дека сè уште не е покренато обвинение за ужасни злосторства кои вклучуваат убиства на деца од Сараево.

  Тој додава дека би сакал културата на меморијата да се подигне на посоодветно ниво.

  „Она што изгледа не е доволно. Таков дел од историјата во основните и средните училишта нема“, истакна тој.

  Оттаму се осврна на немањето емпатија и негирање на делото.

  Многу жртви беа подготвени, по се што се случи, на некој начин да простат, за оваа земја да добие некои нови, добри околности за новите генерации. Но, тоа е изоставено, бидејќи се подготвени да го негираат делото во Маркале, а бројни вештаци утврдиле дека нема сомнеж од каде е испукана гранатата. Во такви околности нема прошка. Не сме подготвени да мразиме, но време е да бидат казнети оние што направиле злосторства, а државата да се ослободи од оние кои можеби се подготвени повторно да го направат тоа што го правеа во деведесеттите“, рече Грабовица.

  Денеска во 12 часот ќе се положи цвеќе на пазарот Маркале, а половина час подоцна ќе следи комеморативната седница.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img