More

  Хутите се закануваат дека Италија ќе стане нова цел доколку се приклучи на нападите врз Јемен

  spot_img

  Италија ќе стане цел доколку учествува во нападите врз Јемен, изјави висок функционер на јеменските Хути поврзани со Иран во интервју објавено во понеделникот.

  Мохамед Али ал-Хути, шеф на Врховниот револуционерен комитет на Хутите, за дневниот весник La Repubblica изјави дека Италија мора да биде неутрална во израелско-палестинскиот конфликт и да изврши притисок врз Израел да ги запре нападите врз Газа.

  Тој додаде дека прекинот на војната во Газа ќе биде единствениот начин да се постигне мир во регионот.

  Италија во петокот соопшти дека ќе обезбеди адмирал да командува со поморската мисија на Европската унија во Црвеното Море, на која и се придружила за да ги заштити бродовите од нападите на јеменската милиција Хути.

  Мандатот на мисијата, која ќе започне во средината на февруари, ќе биде заштита на комерцијални бродови и пресретнување напади, но нема да учествува во нападите врз Хутите, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img