More

  Демостат: Резолуцијата на Европскиот парламент за изборите во Србија ќе биде остра

  spot_img

  Пратениците на Европскиот парламент најверојатно на 7 февруари на пленарна седница ќе гласаат за резолуцијата за изборите во Србија. Како што неофицијално тврди за Демостат извор од Брисел, се очекува тој документ да биде „неповолен за властите во Србија“.

  „Резолуцијата за Србија ќе биде сурова, овојпат ќе одиме до крај“, вели извор на Демостат.

  Извор од седиштето на ЕУ вели дека студентките од движењето „Борба“, кои оваа недела го посетија Брисел, „оставиле одличен впечаток кај соговорниците во институциите на Унијата“.

  Како што посочува, „дадоа конкретни примери за прекршување на изборниот процес, како и полициска бруталност за време на постизборните протести“.

  Да потсетиме, пред да биде усвоена ваквата резолуција, меѓународната набљудувачка мисија (ОБСЕ/ОДИХР) ќе го објави конечниот извештај за изборите во Србија. Според прелиминарните оценки на набљудувачите, изборите одржани на 17 декември, иако технички добро спроведени, поминале во нефер услови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img