More

  Масовни протести на Денот на Австралија: „Нема гордост во австралискиот геноцид“

  spot_img

  Австралијците го слават Денот на Австралија, кој во последните години беше проследен со политички и историски дебати и протести. Ништо поинаку не е годинава и наместо да слават, неколку илјади луѓе протестираа на улица.

  Десетици илјади луѓе протестираа на улиците на многу австралиски градови на Денот на Австралија, кој го одбележува доаѓањето на европските колонисти на континентот. Противниците на празникот го одбележуваат како ден на инвазија и потсетуваат на судбината на австралиските абориџини, кои оттогаш се подложени на културен геноцид повеќе од 200 години.

  Ден пред празникот, во австралиската јавност одекнаа случаите на вандализам на статуите на британскиот истражувач на Океанија Џејмс Кук и кралицата Викторија во Мелбурн. На пилената и превртената скулптура на Кук, непознати луѓе оставиле натпис Колонија ќе падне, а статуата на кралицата, која владеела со империјата меѓу 1837 и 1901 година, била обоена со црвена боја, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Празникот, кој традиционално претставуваше ден на одмор за време на жешкото лето за Австралијците, се повеќе станува тема на политичка и историска дебата во последниве години. Домородните активисти предупредуваат на несоодветноста да се слави доаѓањето на колонијалистите во 1778 година, бидејќи овој датум го означува почетокот на систематското уништување на домородната култура за нивните заедници.

  Овие ставови се одразија и на транспарентите на демонстрантите кои и покрај високите температури масовно се собраа во Сиднеј, Мелбурн и многу други градови. Како што јави Франс прес, учесниците на митинзите, меѓу другото, носеле натпис „Нема гордост за австралискиот геноцид“, а над толпата се вееја многу црно-црвено-жолти знамиња на Абориџините.

  Активистите не бараат од властите да го откажат празникот, туку да најдат посоодветен датум за него. Според анкетите на јавното мислење, околу половина од испитаниците се согласуваат со нив.

  Австралија има 26 милиони жители, од кои нешто помалку од четири проценти се домородни.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img