More

  Дали ви недостасуваат омега-3, протеини и витамини? Решението е во една самопослуга

  spot_img

  Лесни и вкусни мекотели, високо ценети во медитеранската кујна и типични за летните трпези.

  Како производ богат со протеини и витамини, лигњите се одлична храна за нашето здравје.

  Всушност, благодарение на овие нутритивни вредности помагаат да се подобри рамнотежата на нервниот систем, да се олесни мускулната релаксација и да се промовира концентрацијата, пренесува Novi list.

  Понатаму, лигњите се храна богата со омега 3, својство што ги прави хранлив сојузник на срцето и артериите. Тие се исто така богат извор на висококвалитетни протеини кои се неопходни за раст, поправка и одржување на мускулите, кожата и ткивата.

  Тие содржат малку маснотии, што ги прави идеален избор за оние кои сакаат да го задржат внесот на калории низок и да поддржат губење на тежината. Тие се добар извор на витамини од групата Б, вклучувајќи витамин Б12, витамин А, витамин Ц, витамин Е, цинк, селен, бакар, фосфор и калиум.

  Овие хранливи материи се важни за неколку телесни функции, вклучувајќи го имуниот систем, видот, здравјето на кожата и формирањето на црвените крвни зрнца.

  Тие содржат биоактивни соединенија кои им даваат антиинфламаторни својства. Овие соединенија можат да помогнат да се намали воспалението во телото и да се спречат хронични болести поврзани со воспаление, како што се срцеви заболувања, артритис и автоимуни нарушувања.

  Понатаму, тие содржат важни хранливи материи како докосахексаеноична киселина (DHA), која е од суштинско значење за здравјето на мозокот и правилен когнитивен развој.

  Омега-3 што се наоѓа во лигњите може да ја подобри меморијата, концентрацијата и когнитивната функција.

  Сепак, важно е да се напомене дека придобивките и својствата на лигњите може да варираат во зависност од тоа како се готви и подготвува. Препорачливо е да се избегнува прекумерно пржење и да се даде предност на поздрави методи за готвење како што се на пареа, скара или пржење во тава.

  Можни несакани ефекти и контраиндикации
  Лигњите и другите школки генерално се сметаат за безбедни за човечка исхрана.

  Сепак, некои луѓе може да бидат алергични на оваа храна, што може да предизвика симптоми како што се осип, отекување на усните или јазикот, чешање или отежнато дишење. Во случај на алергија, важно е да се избегне конзумирање на лигњи и други школки.

  Покрај тоа, лигњите може да содржат жива, тежок метал токсичен за луѓето. Прекумерната потрошувачка на храна која содржи жива може да предизвика оштетување на нервниот систем.

  Затоа, препорачливо е да се ограничи внесот на лигњи и други видови риби кои можат да содржат жива, особено за трудници и деца.

  Овие школки можат да бидат потенцијално средство за бактериска контаминација, како што се салмонела или други бактериски токсини.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img