More

  Еден стоматолог сподели три рани знаци на дијабетес кои првпат ги забележува кај пациентите

  spot_img

  Вашата уста може да открие многу за вашето целокупно здравје, дури и укажува на ризикот од дијабетес. д-р. Вивијан Рокнијан, стоматолог, откри дека вашиот стоматолог може да открие многу за вашето здравје само ако погледне во устата.

  д-р. Рокнијан опиша три знаци кои може да укажуваат на тоа дека имате дијабетес.

  1. Напукнат јазик
  Првиот предупредувачки знак може да ви се појави на јазикот во вид на пукнатини, објасни стоматологот, пишува Експрес.

  Говорејќи на TikTok, таа рече: „Пациентот рече дека е секогаш жеден и кога го погледнав неговиот јазик видов пукнатини“.

  2. Постојано сте жедни иако пиете многу
  Можеби еден од најпознатите симптоми на дијабетес е полидипсија, поради која сте многу жедни и покрај тоа што пиете многу течности, објасни докторот.

  Додека сите се жедни од време на време, Diabetes.co.uk забележува дека ако чувствувате дека грлото ви е суво цело време или вашата жед е посилна од вообичаеното и продолжува дури и откако сте испиле течности, ова може да биде знак за дијабетес .

  Понатаму, овој симптом е често придружен со привремена или долготрајна сува уста.

  3. Црвени непца
  Последниот знак што може да се забележи во устата се црвените непца. Стоматологот објасни дека дури може да почнат да крварат кога ќе ги допрете.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img