More

  Дали треба да пиеме витамински додатоци во текот на есента? Еве што вели фармацевтот

  spot_img

  Влегуваме во сезоната на студени денови, па какви „есенски“ витамински додатоци ни се потребни? Помогнете им на вашиот ум и тело да се справат со студениот период од годината, стресот и падот на имунитетот.

  „Дури и ако редовно вежбате, јадете здрава и разновидна исхрана, суплементите сепак можат да помогнат во зајакнувањето на природните резерви на витамини и минерали во телото и да ни помогнат полесно да се справиме со разни стресни фактори карактеристични за овој период од годината“, објаснува фармацевтот. м-р Томислав Живко. фарма, маг. инг.агр. за Ординација.хр.

  Во овој период започнуваат сезоните на грип, настинки и разни вируси кои можат да го осиромашат снабдувањето со витамини и минерали неопходни за нормално функционирање на имунолошкиот систем, додава тој.

  Пократките денови и недостатокот на сончева светлина исто така, како што вели, ги празнат „резервите“ на витамини во нашиот организам, а споменатите проблеми можат да влијаат на намаленото ниво на енергија во организмот и појавата на депресија. Ги извлекува витамините што треба да се земаат.

  Витамини од групата Б
  Најпознатиот претставник на оваа група, витаминот Б12 (кобаламин), ни помага да ја ослободиме енергијата од храната и да произведеме црвени крвни зрнца. Ако имате недостаток на овој витамин, може да се чувствувате уморни, летаргични и слаби, што потоа може да влијае на вашето ментално здравје.

  Некои луѓе со депресија може да имаат и ниски нивоа на витамин Б12, а третманот за недостаток на витамин Б12 може да помогне во лекувањето на оваа состојба. Најдобри извори на овој витамин се млекото и млечните производи, јајцата, месото, црниот дроб и рибата, а го има и во житариците. Ако сметате дека вашата исхрана не обезбедува доволен внес на овој витамин, суплементацијата може да биде добра идеја.

  Витамин Ц
  Употребата на витамин Д со витамин Ц и минералот цинк се покажа како многу корисна во случај на инфекција со коронавирус. Кај хоспитализирани пациенти со тешки форми на СОВИД-19, администрацијата на витамините Ц и Д ја намалува инциденцата на прием во единиците за интензивна нега, времето поминато на вентилатор и вкупната смртност.

  Витаминот Ц, освен што го поддржува имунолошкиот систем, е корисен и во многу други сегменти. Помага во создавањето на колаген, комплексен протеин, кој е многу важен за одржување на здравјето на ‘рскавицата, сврзното ткиво и им дава сила на непцата и кожата.

  Омега-3 масни киселини
  Омега-3 масните киселини е речиси невозможно да се добијат во дневни препорачани количини. Омега-3 масните киселини се важни за мозокот и кардиоваскуларниот систем, а за оние кои не успеваат да јадат барем една порција (140 g) масна риба неделно, важно е да се обезбеди дополнување на овие многу важни киселини.

  Во аптеките има додатоци кои содржат омега-3 масни киселини, односно EPA и DHA погодни за одредени добри групи, а за веганите има и омега-3 масни киселини изолирани од алги.

  Затоа, суплементацијата со овие масни киселини во зимските денови, освен што придонесува за подобрување на работата на срцето, помага и во борбата против сезонската депресија.

  Витамин Д
  Улогата на витаминот Д во имунитетот се состои првенствено во неговото влијание врз подобрување на квалитетот на цревната микробиота, стабилизирање на имунолошкиот систем (бидејќи 80 проценти од имуните клетки се наоѓаат во дигестивниот систем) и има функција да се врзува за специјални рецептори на белата крв. клетки и нивно активирање за создавање специјални пептиди кои го бранат телото од туѓи патогени.

  Препораката за суплементација на витамин Д обично се поврзува со дијагнози на нарушувања на коскениот метаболизам, намален имунитет и во зимски периоди од крајот на септември до март.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img