More

  Како помина првиот ден од мобилизацијата во Русија

  spot_img

  Првиот ден од првата руска мобилизација по Втората светска војна доведе до расправии во воените центри, се појавија првите знаци на протести и се чини дека Русија може да ги обезбеди над 300.000 нови регрути. Многу Руси се обидуваат да ја напуштат својата земја откако претседателот Владимир Путин во средата најави делумна мобилизација бидејќи руските сили кои се борат во Украина претрпеа големи загуби.

  Вчера од Русија во Финска влегле околу 7.000 луѓе, од кои 6.000 се Руси. Тоа е за 107 отсто повеќе од истиот ден од претходната недела.

   

   

  Расправии во центрите за регрутирање

  Во Дагестан се појави видео на кое се гледа како луѓето се расправаат со вработена која се залага за мобилизација. Таа рече дека нејзиниот син се бори во Украина од февруари.

  – Вие се борите за иднината на вашите деца – извикуваше жената пред народот пред општинската зграда.

   

   

  – Немаме ни сегашност, за каква иднина зборуваш? – ѝ одговори човекот.

  – Мојот дедо се борел за својата земја. Тогаш имаше војна, но сега веќе не е, тоа е политика – рекол човекот кој го примил повикот.

  Покани добија и затворениците

  Едно видео покажува повеќе од 100 потенцијални регрути наредени зад авион Ан-12 на аеродромот Хурба во далечниот источен регион Хабаровск.

   

   

  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, потврди дека полицијата упатува повици за мобилизација на затворениците. „Тоа не е кршење на законот“, рече тој.

  Студентите се одземаат од часови

  Активистите од Бурјатија велат дека не разбираат зошто локалните службеници регрутираат толку агресивно и зошто се дистрибуираат известувања за мобилизација на студентите на локалните универзитети додека тие седат на часови.

   

   

  Покани добиле и мажи во 50-тите?

  И покрај гаранциите дека Русија ќе регрутира мажи кои неодамна служеле во војска и имаат борбено искуство, активистите укажаа на бројни случаи на мажи во нивните 50-ти кои добивале повици за мобилизација.

  Една жена рече дека нејзиниот 52-годишен братучед добил повик непосредно пред Путин да ја објави мобилизацијата.

   

   

  Новодојденци во републиките со етнички малцинства

  Снимките и сведоштвата од цела Русија покажуваат дека голем број мажи се регрутираат дури и во малите градови, што сугерира дека бројките би можеле да бидат многу поголеми.

   

   

  Во Нерјунгри, вториот по големина град во Саха, познат и како Јакутија, се појави видео на кое се гледаат десетици мажи собрани на фудбалскиот стадион Горњак, натоварени во автобуси кои одат кон центрите за регрутирање, како и нивните членови на семејството кои плачат. Многу мажи се во 30-тите и 40-тите години.

   

   

  – Тие веќе им дадоа покани на работниците од Колмар и Мечел. Цела ноќ делеа повици за мобилизација – рече активистот кој го објави видеото. Колмар и Мечел се две големи рударски компании кои работат во регионот.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img